Gdynia. Maszty i reje „Daru Pomorza” przejdą remont

Maszty i reje „Daru Pomorza”, statku-muzeum na stałe cumującego przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, zostaną – dzięki finansowej pomocy samorządu – odnowione. Będzie to jeden z ostatnich elementów stopniowego remontu, który jednostka przechodzi od lat.

Biuro prasowe gdyńskiego magistratu poinformowało w środę, że przekaże na remont „Daru Pomorza”, jako jednej z ważniejszych atrakcji miasta, 72 tys. zł.

Biuro prasowe gdyńskiego magistratu przypomniało również, że od 19 lat przekazuje dotacje na rzecz „Daru Pomorza”. W sumie od 1996 r. gospodarze jednostki otrzymali od samorządu ponad 1,5 mln zł.

Kpt. ż.w. Jan Sokołowski podkreśla, że to głównie dzięki miejskim środkom, w ciągu kilkunastu lat udało się przeprowadzić remont niemal całego statku.

Odnowiliśmy dolne pokłady i międzypokłady, a przez ostatnie trzy lata remontowaliśmy pokłady górne. Teraz pozostało nam już tylko, ale to za kilka lat, pomalować dolną część kadłuba, co będzie wymagało przetransportowania jednostki do doku – powiedział kapitan.

„Dar Pomorza” to trzymasztowa fregata o łącznej powierzchni żagli wynoszącej 2,2 tys. metrów kwadratowych. Najwyższy maszt jednostki ma ponad 41 metrów wysokości. Wyposażony w silnik pomocniczy statek mógł zabrać na pokład prawie 190 osób.

„Dar Pomorza” został zbudowany w 1909 r. w stoczni Hamburgu jako statek szkolny niemieckiej marynarki handlowej. Po I wojnie światowej jednostkę przejęli Francuzi, którzy także chcieli ją wykorzystywać do celów szkoleniowych. Plan ten nie doszedł jednak do skutku i w ostateczności, w 1929 r., jednostkę zakupił – za siedem tysięcy funtów szterlingów zebranych z datków społecznych – Pomorski Komitet Floty Narodowej.

Dla upamiętnienia ofiarności Pomorzan jednostce nadano imię „Dar Pomorza”. Statek został przekazany Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni. Przez 51 lat – do 1982 r. służył jako jednostka szkoleniowa. Przez ten czas „Dar Pomorza” odbył 102 rejsy szkolne, przepływając w sumie pół miliona mil morskich. Na jego pokładzie szkolenie przeszło ponad 13 tysięcy młodych adeptów sztuki żeglarskiej.

Po wycofaniu ze służby w 1982 r. (rolę „Daru Pomorza” przejął wtedy „Dar Młodzieży”) fregata została przekazana Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku. Rok później jednostkę udostępniono do zwiedzania jako statek-muzeum. Statek cumuje przy nabrzeżu w centrum Gdyni, w sąsiedztwie okrętu-muzeum – „Błyskawicy”. Oprócz wyposażenia „Daru Pomorza” zwiedzający mogą oglądać na jego pokładzie także wystawy poświęcone przede wszystkim historii statku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl