Prezydent Rumunii z wizytą w Polsce

Z dwudniową wizytą ma dziś przyjechać do Polski prezydent Rumunii Klaus Iohannis.

Podczas spotkania z prezydentem Bronisławem Komorowskim mają zostać przedyskutowane kwestie gospodarcze, sytuacja na Ukrainie i sprawy związane ze wschodnią flanką NATO.

Iohannis spotka się też z premier oraz marszałkami Sejmu i Senatu.

Oficjalna wizyta prezydenta Rumunii rozpocznie się od ceremonii powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Następnie planowane są rozmowy prezydentów, rozmowy plenarne oraz spotkanie Komorowskiego i Iohannisa z mediami.

Rozmowy mają dotyczyć także spraw bezpieczeństwa międzynarodowego, w tym konieczności wzmocnienia wschodniej flanki NATO, a także przygotowań do szczytu Sojuszu w Warszawie w 2016 roku.

Podczas rozmów Komorowski ma zająć stanowisko w sprawie bezpieczeństwa energetycznego, w tym unii energetycznej .

Po południu prezydent Iohannis spotka się z marszałkami Sejmu i Senatu Radosławem Sikorskim i Bogdanem Borusewiczem. Wieczorem polski prezydent wyda oficjalny obiad na cześć Iohannisa. W piątek prezydent Rumunii będzie rozmawiał z premier Ewą Kopacz.

55-letni Iohannis jest prezydentem Rumunii od listopada. Dawny nauczyciel fizyki wszedł do rumuńskiej polityki w 2000 r., wygrywając wybory na mera niewielkiego miasta Sybin (Sibiu) w Siedmiogrodzie w środkowej części kraju. W powszechnej opinii pokazał zdolność dobrego zarządzania miastem, przekształcając je w prężnie rozwijający się ośrodek turystyczny.

PAP/RIRM

drukuj