Wzmianka o wraku Tu-154 w rezolucji PE?

Prawo i Sprawiedliwość zabiega o to, by w rezolucji Parlamentu Europejskiego dotyczącej Rosji znalazł się zapis związany ze zwrotem wraku należącego do Polski, samolotu Tu-154, który rozbił się pod Smoleńskiem.

Przygotowany dokument ma dotyczyć zabójstwa lidera rosyjskiej opozycji Borysa Niemcowa oraz stanu demokracji w Rosji. Według źródła zbliżonego do delegacji PiS w PE, wydaje się, że tym razem uda się przeforsować zapis mówiący o konieczności zwrócenia Polsce wraku samolotu przez Rosję.

Wstępne ustalenie w tej sprawie miało zostać podjęte podczas konferencji przewodniczących frakcji politycznych PE.

Europoseł Ryszard Legutko mówi, że dzięki takiemu ewentualnemu zapisowi, sprawa wraku stałaby się kwestią europejską.

– Jak wiadomo, rząd polski od samego początku nie chciał czynić tego kwestią europejską. Powstrzymywał i blokował wszystkie nasze próby w Parlamencie Europejskim, zainteresowania tym chociażby Komisję Europejską. Uznawał to wyłącznie za wewnętrzną sprawę Polski. W momencie kiedy to stanie się częścią rezolucji oficjalnego dokumentu parlamentarnego, jeśli się stanie, to wtedy znajdziemy się na nieco wyższym poziomie – podkreślił profesor Legutko.

Głosowanie nad rezolucją zaplanowane jest na dzisiaj.

10 kwietnia przypada piąta rocznica katastrofy smoleńskiej. Rosja – mimo składanych obietnic – do tej pory nie zwróciła stronie polskiej wraku samolotu.

RIRM

drukuj