PiS zapowiada konsultacje społeczne ws. ustawy metropolitalnej

Będą konsultacje społeczne z mieszkańcami poszczególnych gmin w sprawie ustawy metropolitalnej – zapowiada Prawo i Sprawiedliwość. Najbliższe spotkanie z samorządowcami odbędzie się już za dwa tygodnie.

PiS zapowiada zmiany w projekcie ustawy metropolitalnej. Poseł Jacek Sasin poinformował, że z ustawy zniknie część przepisów, tak aby nie było żadnych wątpliwości. Ustawę czekają także konsultacje społeczne z mieszkańcami poszczególnych gmin.

– PiS powinien zmienić swoje podejście do samorządów i samorządności jako takiej. Niestety, w innych ustawach odebrane są kompetencje samorządowi, zwłaszcza na poziomie wojewódzkim. A Samorządy to jest to miejsce, gdzie dokonało się najwięcej pozytywnych zmian w Polsce, i tego samorządu naprawdę trzeba strzec i go wzmacniać, a nie osłabiać – ocenia Jarosław Kalinowski, europoseł z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Według złożonego w Sejmie przez PiS projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy stolica stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin. Ustawa nie ma nic wspólnego z metropolią i jej funkcjonowaniem – twierdzi Platforma Obywatelska.

– To jest ustawa o mechanizmie władzy eliminująca podmiotowość, także sąsiednich gmin, nie tylko warszawskiej. I na to nie ma zgody ze strony samorządów. To, że Jacek Sasin, autor tej ustawy, czy też osoba, która ją firmuje, wycofuje się rakiem po tej pierwszej, nieudanej próbie jej przeforsowania – bo przecież mieliśmy również tę ustawę na szybkiej ścieżce legislacyjnej podczas zakończonego posiedzenia sejmowego – to tylko dowód na to, że jak nie drzwiami, to oknem. Za chwilę będziemy mieli inny pomysł – przekonuje poseł Andrzej Halicki z PO.

Nowoczesna twierdzi, że projekt nie był wcześniej konsultowany z samorządowcami podwarszawskich gmin, i nie zostały wyliczone koszty i skutki takich regulacji.  Posłowie Nowoczesnej pojechali do samorządowców gmin podwarszawskich, by porozmawiać na temat projektu i zapytać ich, jakich form działania oczekują.

– Pojechaliśmy porozmawiać, dowiedzieć się, jak oni na to reagują, i powiem szczerze, że opinie na temat pomysłu posła Sasina – są negatywnie w 99 procentach – mówi Joanna Scheuring-Wielgus, poseł Nowoczesnej.

PiS zapowiada, że powstaną odrębne ustawy metropolitalne dla górnego Śląska i dla Warszawy.

– Jeżeli chodzi o Górny Śląsk, to to się dzieje i nie ma dużego hałasu wokół tego, bo wszyscy na Górnym Śląsku się co do tego zgadzają, że taka ustawa jest potrzebna. Jeżeli chodzi o Warszawę,  to niestety, tutaj opozycja wszczęła demagogiczne i często nieprawdziwe hasła – mamy tutaj ostrzejszą debatę. Ale myślę, że dla mieszkańców Warszawy i okolicznych gmin, ze względu na konieczność wspólnych zadań realizowanych przez miasto i te gminy, taka ustawa jest po prostu potrzebna – wskazuje Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Uprawnienia gmin wbrew temu, jak straszy totalna opozycja miały być większe. Nie ma wątpliwości, że Warszawa powinna mieć zapewnione możliwości rozwoju podkreśla poseł Grzegorz Długi z Kukiz‘15.

– Pomysł metropolii, oczywiście, nie tylko, że jest dobry, ale jest konieczny – i tego nie unikniemy. Zresztą poprzednia władza też w tym kierunku zmierzała, obecna władza zasygnalizowała, że również. Ale to musi być zrobione troszeczkę spokojniej i w taki sposób, aby nie stało się to tylko i wyłącznie powodem politycznej bójki, na której ucierpi Warszawa – podkreśla Grzegorz Długi.

Konsultacje z samorządowcami ws. ustawy mają się odbyć już za dwa tygodnie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl