fot. pixabay.com

Turcja i Węgry blokują akcesję Finlandii i Szwecji do NATO

9 marca wznowione zostaną rozmowy ze Szwecją i Finlandią w sprawie dołączenia tych państw do NATO. Rozszerzenie Sojuszu blokuje Turcja. Sceptycznie do tematu podchodzą również Węgry.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Szwecja oraz Finlandia podjęły przełomową decyzję – postanowiły złożyć wniosek o przystąpienie do NATO. By tak się stało, kraje musiały spełnić szereg warunków, wśród których są również te stawiane przez poszczególne państwa członkowskie. Turcja oskarża Sztokholm o ukrywanie Kurdów. Są oni uważani przez Ankarę za członków grup terrorystycznych. Dodatkowo rozmowy wstrzymano w styczniu, gdy przed ambasadą Turcji w Sztokholmie spalony został egzemplarz Koranu.

Wszystkie działania, przed którymi ostrzegaliśmy, są kontynuowane w Szwecji. Nie mówimy tylko o paleniu Koranu, choć ten incydent jest zbrodnią nienawiści i przeciwko ludzkości. Jako społeczność międzynarodowa musimy z tym walczyć, ale z drugiej strony podjęto zobowiązania dotyczące członkostwa w NATO. Nie możemy powiedzieć „tak” kandydaturze Szwecji do NATO, zanim doczekamy się tych kroków – powiedział Mevlut Cavusoglu, minister spraw zagranicznych Turcji.

Turcja weźmie udział w najbliższym spotkaniu, które odbędzie się w Brukseli.

Pozostają pewne wyzwania, jeśli chodzi o Szwecję, ale prezydent Erdogan zgodził się, że powinniśmy zwołać spotkanie Turcji, Finlandii i Szwecji w kwaterze głównej NATO w połowie marca. Musimy stawić czoła wyzwaniom, przed którymi stoimy, jeśli chodzi o ratyfikację przez Turcję szwedzkiego protokołu akcesyjnego – podkreślił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

Choć zarówno wśród krajów kandydujących, jak i sekretarza generalnego NATO można wyczuć optymizm w związku z tym, że do spotkania w ogóle dojdzie, Turcja studzi emocje.

Sekretarz generalny NATO i niektórzy z naszych sojuszników mówili, że prawo w Szwecji zostało zmienione, a Szwedzi powinni teraz zostać członkami Paktu. Moi koledzy wezmą udział w spotkaniu, które odbędzie się 9 marca. Niech wszyscy zobaczą, że Szwecja nie dopełniła swoich zobowiązań – akcentował minister spraw zagranicznych Turcji.

Nie tylko Turcja zgłasza swoje zastrzeżenia co do rozszerzenia sojuszu. Również Węgrzy, którzy są krytykowani za stosunek do rosyjskiej inwazji na Ukrainę, krytycznie podchodzą do tematu akcesji Szwecji i Finlandii.

Niektórzy mówią, że wraz z wejściem Finlandii powstanie bezpośrednia granica NATO o długości 1000 km między Rosją a Finlandią. Biorąc pod uwagę sytuację na Ukrainie, wiąże się to z dużym ryzykiem wojny – zauważył Viktor Orban, premier Węgier.

Turcja i Węgry to jedyne państwa NATO, które nie ratyfikowały jeszcze wniosków Finlandii i Szwecji o akcesję do NATO. Według zapowiedzi Budapeszt może to zrobić na początku marca. By jednak NATO zostało rozszerzone o nowe kraje, potrzebna jest zgoda wszystkich sojuszników.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl