Gdynia: Policja spróbuje ustalić, kto zabił dwie foki znalezione na plaży w Oksywiu

Gdyńska policja będzie próbowała ustalić, kto zabił dwie foki znalezione na plaży w nadmorskiej dzielnicy miasta – Oksywiu. Jak informują działacze WWF, zwierzęta miały na szyjach pętle ze sznurów, do których ktoś przywiązał cegły. Sprawcom grozi do 3 lat więzienia.

O znalezieniu martwych zwierząt poinformowała w poniedziałek na jednym z komunikatorów internetowych organizacja WWF zajmująca się ochroną środowiska.

„Dwie martwe foki z pętlą na szyi obciążone cegłą zostały odnalezione w Oksywiu” – podano we wpisie, dodając, że o sprawie zawiadomiono policję i prokuraturę.

Informację potwierdził PAP rzecznik prasowy gdyńskiej policji Krzysztof Kuśmierczyk. Wyjaśnił, że zwierzęta znaleziono w sobotę na oksywskiej plaży.

„Sprawą zajmuje się komisariat w Oksywiu” – poinformował Krzysztof Kuśmierczyk. Jak powiedział, postępowanie prowadzone jest pod kątem art. 35 ustawy o ochronie zwierząt, który mówi, że „kto zabija, uśmierca zwierzę (…) podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Michał Krause – jeden z koordynatorów Błękitnego Patrolu WWF Polska – wyjaśnił, że organizację zawiadomili o martwych zwierzętach spacerowicze.

„Na miejsce przyjechał nasz wolontariusz, który powiadomił Stację Morską w Helu” – wyjaśnił Michał Krause.

Według danych z 2014 roku w Bałtyku żyło ponad 32 tys. fok szarych. Liczba tych morskich ssaków – m.in. dzięki licznym programom podejmowanym przez przyrodników i naukowców – systematycznie rośnie: na przełomie lat 70. i 80. XX w. w akwenie było ich tylko 3-4 tys., podczas gdy na początku XX w. Bałtyk zamieszkiwało około 100 tys. tych ssaków.

W naszym kraju liczne zabiegi mające na celu powiększanie foczej populacji w Bałtyku prowadzi – działająca w Helu, a będąca częścią Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego – Stacja Morska im. prof. Krzysztofa Skóry. Stacja współpracuje z WWF Polska, która prowadzi m.in. akcję Błękitny Patrol WWF. W jej ramach zespół wolontariuszy mieszkających wzdłuż wybrzeża monitoruje plaże, aby w razie potrzeby pomóc m.in. znajdowanym tam fokom i morświnom.

Członkowie WWF apelują, aby w razie natrafienia na plaży na żywe lub martwe zwierzę zadzwonić na numer Błękitnego Patrolu (795 536 009) lub do Stacji Morskiej IOUG w Helu (601 889 940).

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl