Prezydent podpisał ustawę o Odnawialnych Źródłach Energii

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o Odnawialnych Źródłach Energii. Oznacza to, że do 2020 r. udział energii odnawialnej w całkowitym zużyciu będzie musiał wynieść w Polsce średnio 15,5 proc.

Jedną z podstawowych zmian wobec obecnie obowiązujących przepisów dotyczących wspierania OZE jest zmiana systemu świadectw pochodzenia energii na system aukcyjny.

Inna zmiana dotyczy osób produkujących prąd na własne potrzeby. Od 2016 r. będą one mogły odsprzedać nadwyżkę energii po cenie gwarantowanej. Będzie ona jednak zależna od mocy źródła wytwarzającego energię. Senatorowie chcieli likwidacji takiego podziału. Poprawkę w tej sprawie odrzucił jednak Sejm.

Poseł Jan Szyszko, były minister środowiska, wskazuje, że ustawa o OZE będzie wspierać przede wszystkim podmioty zagraniczne.

– Mogłoby to być korzystne dla polskiej gospodarki pod warunkiem, że wykorzystywalibyśmy własne zasoby odnawialnego źródła energii i własne technologie. Niestety, tak się nie dzieje. Ta ustawa promuje obce technologie, szczególnie oparte o energię wiatrową. Gdybyśmy wykorzystywali chociażby takie zasoby energetyczne, jak zasoby geotermalne, jak biomasa produkowana przez polskie rolnictwo, to mogłoby stymulować miejsca pracy i mogłoby być korzystne dla polskiej gospodarki – powiedział poseł Jan Szyszko.

OZE to jeden z priorytetów polityki energetyczno-klimatycznej UE. Jej celem jest m.in. 20-proc. udział tych źródeł w finalnym zużyciu energii. Dla Polski ten cel jest nieco niższy i wynosi około 15,5 proc.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl