fot. PAP

Spotkania prezydenta ws. nowego składu PKW

Przed godz. 14.30 prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w Belwederze z prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim w sprawie m.in. nowego składu PKW. Wcześniej prezydent rozmawiał z prezesem NSA Romanem Hauserem oraz I prezes SN Małgorzatą Gersdorf.

Spotkania to pokłosie rezygnacji w ubiegłym tygodniu ośmiu z dziewięciu sędziów PKW, w tym szefa komisji Stefana Jaworskiego. Nastąpiło to po kłopotach z systemem informatycznym PKW po listopadowych wyborach samorządowych.

Formalnie sędziowie będą pełnić swoje funkcje w PKW do czasu ogłoszenia wyników II tury wyborów samorządowych, która odbędzie się 30 listopada w miejscach, gdzie w pierwszym głosowaniu nie udało się wybrać wójta, burmistrza, czy prezydenta miasta.

W poniedziałek Komorowski powiedział na konferencji prasowej, że spotka się z prezesami TK, NSA i SN, gdyż to oni będą decydowali o przyszłym kształcie personalnym PKW.

Pierwsze wtorkowe spotkanie prezydenta z prezesem NSA, które rozpoczęło się o godz. 10, trwało kilkadziesiąt minut. Podobnie jak kolejne z prezes Gersdorf, które rozpoczęło się w południe.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym w skład Państwowej Komisji Wyborczej wchodzi dziewięciu sędziów powoływanych przez prezydenta – trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, wskazanych przez prezesa Trybunału, trzech sędziów Sądu Najwyższego, wskazanych przez pierwszego prezesa tego sądu, trzech sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, wskazanych przez prezesa NSA.

O sytuacji po wyborach samorządowych prezydent rozmawiał już z prezesami TK, NSA i SN w ubiegłym tygodniu.

PAP

drukuj