fot. PAP/Marcin Obara

Główni kandydaci na prezydenta podsumują swoje kampanie

Konwencja Bronisława Komorowskiego odbędzie się w Sopocie. Podczas spotkania, oprócz starającego się o reelekcję prezydenta, głos ma zabrać m.in. premier Ewa Kopacz.

W południe w Warszawie swoją kampanię podsumuje też Andrzej Duda, kandydat PiS-u na prezydenta. Jego konwencja ma mieć formułę spotkania z wyborcami.

Kampanie obu kandydatów łączy hasło „bezpieczeństwo”.

Prezes PiS-u Jarosław Kaczyński w Radiu Maryja zwrócił wczoraj uwagę, że prezydent Bronisław Komorowski przez lata mylił się w sprawie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Polski. Dodał, że tak jest do dzisiaj.

Trudno znaleźć polityka, który by się tak bardzo mylił, stawiał na rozwój wydarzeń, których całkowicie nie potwierdził. Dokumenty, które były wręcz sygnowane przez prezydenta, mieliśmy do czynienia ze stwierdzeniami o Rosji, która będzie gwarantem naszego bezpieczeństwa. To była wielka pomyłka. Najgorsze jednak jest to, że ta pomyłka trwa w dalszym ciągu. To znaczy, to co w tej chwili jest deklarowane często bardzo głośno w związku z kampanią to jest nieporozumienie. Dzisiaj Polska musi w energiczny sposób zabiegać o to, żeby doszło do zmiany postanowień w Newport, tzw. „szpica”, czyli wojska, które mają tutaj być na zmianę, a nie na stałe. Należy to zmienić. W Warszawie w 2016 roku będzie konferencja NATO, trzeba dążyć do tego, co my nazywamy Newport Plus – powiedział prezes PiS-u Jarosław Kaczyński.

Przewodniczący KP PiS powiedział natomiast, że dwóch głównym kandydatów różni także model prezydentury: bierny Bronisława Komorowskiego, a aktywny Andrzeja Dudy.

Model prezydentury, który proponuje kandydat PiS Andrzej Duda to prezydentura rozmowy z ludźmi, służenia obywatelom, nawiązanie do prezydentury świętej pamięci Lecha Kaczyńskiego. Budowa również silnej pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Urzędujący prezydent jest notariuszem wszystkiego tego, co postanowi rząd kolacji POPSL. Nie zabiera głosu w bardzo ważnych sprawach, chociażby dwa i pół miliona podpisów, dotyczące referendum odnośnie podwyższenia wieku emerytalnego. Bronisław Komorowski zaakceptował i podpisał tę ustawę, która uderza bardzo mocno w polskie rodziny – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Kandydatom na prezydenta pozostały jeszcze tylko dwa dni na zabieganie o głosy wyborców. Od soboty obowiązuje cisza wyborcza, przed niedzielnym głosowaniem. Ewentualna druga tura wyborów planowana jest na 24 maja.

RIRM

drukuj