fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

PO rozlicza się z przegranej w wyborach parlamentarnych

W Platformie Obywatelskiej rozpoczął się czas rozliczeń za przegraną w wyborach do Sejmu. Dziś zarząd tej partii ma rozmawiać na temat wyników wyborów parlamentarnych. Po porażce na łonie partii pojawiły się głosy podkreślające konieczność zmiany lidera.

Najmocniej wybrzmiały one z ust byłego marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego, który wprost stwierdził, że Platformie potrzebne jest nowe przywództwo.

W podobnym tonie wypowiedział się szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna. Stwierdził on, że potrzebna jest nowa Platforma Obywatelska, natomiast z porażki należy wyciągnąć wnioski.

Politolog dr Michał Kuź podkreśla, że z punktu widzenia interesów partii zmiana lidera wydaje się konieczna.

– Jest oczywiste, że w tym momencie musi dojść do zmiany lidera. Dni Ewy Kopacz, jako szefowej partii są – w mojej opinii – policzone. Myślę, że będzie ona od teraz tylko szeregowym posłem, a z czasem może w ogóle odejść z polityki. Naturalnym kandydatem wydaje się być Grzegorz Schetyna. Problem Grzegorza Schetyny jest taki, że jest on politykiem starszej generacji. Jest politykiem zmęczonym i z przyczyn czysto generacyjnych ciężko mu będzie przekonać do siebie młodych wyborców – mówi dr Michał Kuź.

Poza tym eksperci wskazują, że innymi kandydatami na stanowisko szefa Platformy mogą być Rafał Trzaskowski, Tomasz Siemoniak lub Radosław Sikorski.

Ewa Kopacz kieruje partią od listopada ubiegłego roku, kiedy to Donald Tusk objął funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj