Syryjczycy uciekają przed wojną

Co najmniej 120 tys. osób musiało porzucić swoje miejsce zamieszkania w syryjskich prowincjach Aleppo, Hama i Idlib od początku października w wyniku prowadzonych tam walk – podało w poniedziałek oenzetowskie biuro do spraw koordynacji spraw humanitarnych OCHA.

Tylko w ostatnim tygodniu takich przesiedleńców było 50 tys. – powiedziała AFP rzeczniczka OCHA w Genewie, Vanessa Huguenin.

Z informacji ONZ wynika, że większość uchodźców pozostała w swoich prowincjach w pobliżu miejsca zamieszkania. Część z nich jednak przemieściła się w okolice granicy z Turcją.

Ludzie potrzebują namiotów, podstawowych artykułów gospodarstwa domowego, pożywienia, wody i urządzeń sanitarnych – powiedziała rzeczniczka, dodając, że szereg obecnych na miejscu organizacji humanitarnych zwiększa pomoc udzielaną potrzebującym, rozdając np. ciepłe posiłki.

Od początku rewolty przeciwko reżimowi Baszara el-Asada przed czterema laty wojna domowa w Syrii pochłonęła ponad 250 tys. ofiar śmiertelnych, w tym ok 75 tys. cywilów – wynika z zestawienia Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka. Los ok. 30 tys. osób jest nieznany.

Około czterech milionów Syryjczyków uciekło za granicę w poszukiwaniu schronienia przed wojną i prześladowaniami; miliony innych porzuciły swoje miejsca zamieszkania i przemieściły się w obrębie kraju.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl