Spotkanie z prezydentem ws. dialogu społecznego

Przedstawiciele związków zawodowych oraz organizacji pracodawców spotkają się dziś z prezydentem Bronisławem Komorowskim, aby rozmawiać o dialogu społecznym.

Związek chce wynegocjować większe uprawnienia w Komisji Trójstronnej.

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda podkreśla, że tylko dzięki pogłębionemu dialogowi będzie można uniknąć napięć społecznych.

Razem z pracodawcami pracujemy nad projektem powołania Rady Dialogu Społecznego – mówi Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ „Solidarność”.

Rozpoczęliśmy prace wewnątrz central związkowych. Wypracowaliśmy swoje pomysły na zmiany dialogu trójstronnego. W międzyczasie spotkaliśmy się też z pracodawcami i przez ponad rok negocjowaliśmy z nimi nasze pomysły na zmianę dialogu. One w ogólnym zarysie brzmią: niezależne od rządu. Ideą takiego rozwiązania byłoby, aby każdy z partnerów dialogu trójstronnego był równoprawny. Dzisiaj rząd w obecnej Komisji Trójstronnej ma ogromną przewagę – nie tylko finansuje Komisję, ale także ma przewodniczącego, organizuje pracę Komisji – zwraca uwagę Marek Lewandowski.

Związki zawodowe ponad rok temu zawiesiły swój udział w Komisji Trójstronnej, przez co m.in. nie może ona podejmować uchwał. Uznały one, że dialog jest pozorowany, bo postulaty związkowe nie są brane pod uwagę. Pod koniec października 2013 r. związki zgłosiły pomysł nowej ustawy o dialogu społecznym.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl