MSZ: wizyta prezydenta w Japonii zgodna z zasadami dyplomacji

MSZ odniosło się do wizerunkowej wpadki prezydenta Bronisława Komorowskiego podczas wizyty w Japonii. Resort spraw zagranicznych w wydanym oświadczeniu napisał, że wizyta przebiegała w całkowitej zgodzie z zasadami protokołu dyplomatycznego.

Podczas swojego niedawnego pobytu w Japonii Prezydent Bronisław Komorowski stanął w butach na fotelu marszałka japońskiego parlamentu, a do szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisława Kozieja zwracał się „Chodź Szogunie!”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśla, że Prezydentowi towarzyszyli wówczas przedstawiciele polskiej i japońskiej  służby dyplomatycznej, czuwając nad właściwym przebiegiem  protokolarnym wizyty.

Dariusz Sobków, były ambasador tytularny przy Unii Europejskiej podkreśla, że częścią protokołu dyplomatycznego są zasady savoir-vivre. Nieprzestrzeganie dobrych zasad wychowania łamie protokół dyplomatyczny – zaznacza.

– Głowa państwa – w tym przypadku polski prezydent – zachowuje się w sposób grubiański, niewłaściwy, w ambasadzie Japonii (od tego się to przecież zaczęło), popełnia błędy ortograficzne  (mógłby chociaż napisać sobie wcześniej i dać do sprawdzenia sekretarce), mógłby też zapytać, czy można wchodzić na krzesło, zresztą przedstawiciel protokołu dyplomatycznego, co widać na filmie, ściąga go, a chwilę później generał „Szogun” Koziej przebiega, również deptając nogami po tym krześle – to po prostu dowody na co najmniej złe wychowanie tych panów – komentuje Dariusz Sobków.      

Prezydent Bronisław Komorowski podczas pięcioletniej kadencji wiele razy szokował opinię publiczną, np. sięgając do Wikipedii jak do encyklopedii naukowej.

RIRM

drukuj