Wsparcie dla przedsiębiorców

Na przełomie czerwca i lipca ma być gotowy pierwszy pakiet ustaw ułatwiających działalność gospodarczą i zmniejszających biurokrację – informuje wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Kolejny pakiet ustaw ma być gotowy na jesieni. Wszystko w ramach planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju.

Ministerstwo Rozwoju prowadzi prace nad pierwszym pakietem oczekiwanych przez przedsiębiorców ustaw, które poprawią otoczenie, w jakim funkcjonuje biznes, w tym mali i średni przedsiębiorcy, co ma przełożyć się na wzrost gospodarczy.

– Niemniej ważne albo jeszcze ważniejsze jest to, co zrobią dziesiątki tysięcy, setki tysięcy małych i średnich polskich firm, czy z mozołem budując tę wartość dodaną, budując lepszą Polskę, będą mieli większą łatwość w dotarciu do rynków zagranicznych, większą łatwość w prowadzeniu biznesu, ale równocześnie z uwzględnieniem roli pracownika – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

Polski rząd stawia na inwestycje jednak te nie pojawią się bez większych oszczędności. Niestety państwo polskie w ostatnich 30 latach nie miało oszczędności i  zaciągnęło kredyt za granicą w kwocie astronomicznej, bo 2 bilionów 100 miliardów złotych.

– Na pewno nasz rząd ma ogromny ból głowy, jak poradzić sobie z tą trudną sytuacją gospodarczą, którą odziedziczyliśmy, ale jesteśmy w nadziei na to, że uda się  nie tylko ten wzrost gospodarczy rozkręcić, ale również dzięki temu doprowadzić do wyższych dochodów budżetowych, do domknięcia tych luk, tych uciekających pieniędzy z budżetu, bo to jest tez problem uciekającego VAT-u, uciekającego CiT-u – dodał wiceminister.

 „Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” to strategia zrównoważonego rozwoju gospodarczego naszego kraju na najbliższe 25 lat. Firmy znad Wisły mają być bardziej konkurencyjne niż zagraniczne. Firmy, stawiające na rozwój i innowacyjność, będą mogły liczyć na specjalne ulgi.

Rząd chce też wspierać współpracę świata nauki z przedsiębiorcami. Ruszy również specjalny program dla start-upów. Plan Morawieckiego to powołanie Polskiego Funduszu Rozwoju, który sfinansuje strategię. Ma powstać do końca czerwca.

Według szacunków realizacja planu będzie kosztować ponad bilion złotych. Prawie połowa środków wraz z wkładem własnym ma pochodzić z funduszy unijnych. Część z budżet państwa, samorządów, firm państwowych i prywatnych, a część z sektora bankowego i instytucji międzynarodowych.

 

TV Trwam News

 

drukuj