PAP/Radek Pietruszka

Min. J. Emilewicz: Dołożymy starań, by ustawa o transporcie drogowym była przyjęta przed wakacjami

Dołożymy starań, by nowela ustawy o transporcie drogowym była przyjęta przed wakacjami – zadeklarowała w środę po spotkaniu w Radzie Dialogu Społecznego z przedstawicielami środowisk taksówkarskich minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Jadwiga Emilewicz zaznaczyła, że nie ma podstaw prawnych, aby aplikacje typu Uber były dzisiaj wyłączane w Polsce.

„Naszym celem jest ucywilizowanie tego rynku, sprawienie, aby ci, którzy świadczą usługi transportowe (…), podlegali regulacjom, które zagwarantują te same prawa i obowiązki wszystkim aktorom na tym rynku” – zaznaczyła Jadwiga Emilewicz.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk dodał, że po wejściu w życie ustawy będzie odpowiedni instrument, który nie będzie wymagał wyłączenia aplikacji.

„Już dzisiaj projektowi ustawy został nadany numer druku. Został już skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu wspólnej komisji cyfryzacji i infrastruktury” – powiedział Andrzej Adamczyk.

Zaznaczył, że te przepisy będą instrumentem pozwalającym osiągnąć cele, „które dzisiaj zostały bardzo wyraźnie wyartykułowane poprzez środowisko przedsiębiorców i taksówkarzy”. Chodzi, jak zaznaczył, o walkę z nierówną konkurencją, bezpieczeństwo pasażerów, likwidację szarej strefy. Dodał, że wszystkie te elementy zostały ujęte w projekcie noweli ustawy o transporcie drogowym, który „został oceniony pozytywnie” przez obecnych na spotkaniu w Radzie Dialogu Społecznego.

Andrzej Adamczyk zaznaczył, że projektowana ustawa, która niebawem wejdzie w życie, będzie gwarantowała „możliwość korzystania z aplikacji mobilnych (…), ale te aplikacje nie mogą służyć temu, by tworzyć nieuczciwą konkurencję, nieuczciwy rynek, niszczyć rynek taksówkarski. Na to na pewno nie pozwolimy” – powiedział szef resortu.

Zadeklarował wsparcie dla taksówkarzy „w zakresie wszystkich służb, które mają wyeliminować (…) nieuczciwą konkurencję”.

„Zobowiązaliśmy się, żeby ustawa jak najszybszym czasie była procedowana w Sejmie, w terminie wskazanym przez marszałka. Dołożymy wszelkich starań, aby to się wydarzyło niezwłocznie, aby nowa regulacja była przyjęta na pewno jeszcze przed wakacjami” – powiedziała minister Emilewicz.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl