fot. PAP/Hanna Bardo

K. Tchórzewski: jest wola USA, by współpracować przy polskim programie jądrowym

Minister energii Krzysztof Tchórzewski pytany w środę w Sejmie o to, czy spodziewa się przełomu w sprawie polskiego programu jądrowego po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w USA powiedział, że jest tu spora wola współpracy ze strony Stanów Zjednoczonych.

„Jest spora wola Stanów Zjednoczonych, żeby współpracować z Polską w zakresie programu jądrowego. (…) My w tej dziedzinie jesteśmy dosyć otwarci. Ja informowałem na spotkaniach ministrów energii o tym, że Polska poszukuje nie tylko technologii, ale i partnerów” – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski pytany, czy spodziewa się przełomu po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych w kontekście polskiego programu energetyki jądrowej.

„Chcemy technologię wraz z partnerem, który by zechciał uczestniczyć do 49 proc. w takim przedsięwzięciu jądrowym, ale w przedsięwzięciu nie jednego bloku, tylko docelowym na 20 lat, w budowie od 6 do 9 bloków jądrowych” – poinformował Krzysztof Tchórzewski.

„Te rozmowy dotyczą szerszego grona, ale największe zainteresowanie w tej sprawie jest ze strony Stanów Zjednoczonych” – dodał.

Minister podkreślił, że „różnego rodzaju misje gospodarcze przyjeżdżają i sprawdzają, w jaki sposób to może być u nas realizowane”.

„Taką deklarację rząd Polski złożył Komisji Europejskiej, że będziemy szli w kierunku programu jądrowego, w związku z tym, że KE notyfikowała nam pomoc publiczną i zgodziła się na to, żeby energetyka węglowa w Polsce funkcjonowała jeszcze przez dziesiątki lat” – powiedział.

Minister podkreślił, że Polska musi obniżyć emisje gazów cieplarnianych do atmosfery.

„Tego nie jesteśmy w stanie osiągnąć w tej części energetyki konwencjonalnej (…) nie jesteśmy w stanie osiągnąć bez energetyki jądrowej” – ocenił.

Minister dodał, że prowadzone są intensywne działania związane z Odnawialnymi Źródłami Energii (OZE).

„Dosyć intensywnie w tej dziedzinie działamy w kierunku możliwości także wyjścia i na morze i co można – na lądzie. (…) Tutaj też nastawienie społeczeństwa zmienia się” – zaznaczył.

Krzysztof Tchórzewski poinformował, że jeśli chodzi o fotowoltaikę, to „zgłaszane są możliwości”.

„Cieszę się, że dużo ze Śląska” – mówił.

PAP/RIRM

drukuj