Politechnika Warszawska: Trwa konferencja „W kierunku elektromobilności”

Mamy szanse, by za 10 lat w Polsce jeździło milion samochodów elektrycznych, a nasze spółki energetyczne miały 2 mld zł przychodów z tego tytułu – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Na Politechnice Warszawskiej rozpoczęła się konferencja „W kierunku elektromobilności – prezentacja założeń Planu Rozwoju Elektromobilności w Polsce”.

Minister Krzysztof Tchórzewski podkreślił, że największym wyzwaniem na świecie jest dziś „poszukanie innej metody magazynowania energii”.

– Odbywa się wyścig. Wyścig właściwie wygra ten, komu się w głowie narodzi pomysł, który potrafi wykonać skojarzenia różnego typu zdarzeń, możliwości, których inni nie potrafią zrobić. To zależy od takiej głowy, która w Polsce, tak jak w każdym miejscu na świecie, może się pojawić. Stąd nasz zwrot w kierunku władz uczelni – akcentował minister Krzysztof Tchórzewski.

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki powiedział, że plan rozwoju elektromobilności ma być kołem zamachowym naszej gospodarki.

– Pierwszą cechą tego programu jest jego kompleksowość. Chcemy zdecydowanie stworzyć nową jakość poprzez nasze programy. Ten program ma nie tylko być kołem zamachowym polskiej gospodarki, kołem zamachowym polskiej reindustrializacji, tego, co nazywamy reindustrializacją, ale właśnie ma odpowiedzieć na kilka wyzwań, które są przed nami. Pierwszym z tych wyzwań jest właśnie wysoki poziom zanieczyszczeń, zwłaszcza w wielu miastach w Polsce, gdzieniegdzie przekraczających 100-krotnie dopuszczalne normy emisji niektórych pyłów – wskazywał wicepremier Mateusz Morawiecki.  

Dziś ma zostać także podpisany list intencyjny, który zakłada utworzenie „Centrum Elektromobilnosci”. Dokument mają podpisać przedstawiciele Politechniki Warszawskiej i spółek elektroenergetycznych, które należą do państwa.

RIRM

 

drukuj