fot. PAP/Radek Pietruszka

K. Szczerski: Prezydenci Polski i USA zaakceptowali warunki porozumienia ws. zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce

Prezydenci Polski i USA zaakceptowali warunki porozumienia w sprawie zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce – poinformował w Waszyngtonie szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu i jego rozmowa z prezydentem Donaldem Trumpem, będzie dotyczyła zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Planowane jest podpisanie porozumienia politycznego w tej sprawie.

Polska para prezydencka rozpoczęła dziś wizytę w USA. Przywódcy podejmą w Białym Domu także temat sytuacji na Ukrainie oraz na Bliskim Wschodzie. Po rozmowach spotkają się z mediami.

To będzie bardzo owocny dzień, zmieni kształt współpracy polsko–amerykańskiej: zarówno wojskowej, jak i energetycznej – powiedział na konferencji szef gabinetu prezydenta RP minister Krzysztof Szczerski. Jak dodał, ten dzień zmieni także kwestie dotyczące ruchu bezwizowego do USA.

– Mogę powiedzieć już oficjalnie, że obaj prezydenci zaakceptowali wynegocjowany tekst porozumienia dotyczącego zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Przygotowujemy się teraz do podpisania tego dokumentu. Temu porozumieniu towarzyszyć będą również inne umowy w zakresie kwestii energetycznych i współpracy w sprawach wewnętrznych – wskazał Krzysztof Szczerski.

Podczas wizyty w USA parze prezydenckiej towarzyszy duża delegacja rządowa, między innymi szef MON Mariusz Błaszczak i minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Minister obrony narodowej przebywa w Waszyngtonie już od poniedziałku.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl