fot. PAP/EPA

D. Trump w Wielkiej Brytanii: Najwspanialszy sojusz, jaki widział świat

Prezydent Donald Trump ocenił we wtorek, że relacja W. Brytanii i USA jest „najwspanialszym sojuszem, jaki świat kiedykolwiek widział”. Jednocześnie wezwał kraje NATO do zwiększenia wydatków na obronność i powtórzył krytykę burmistrza Londynu Sadiqa Khana.

Na wspólnej konferencji prasowej z brytyjską premier Theresą May Trump powtórzył swoje poparcie dla wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, oceniając, że to „byłoby dobre dla tego kraju”. Jak dodał, szefowa rządu doprowadziła brexit do „bardzo dobrego miejsca” przed swoją spodziewaną rezygnacją ze stanowiska i „być może nie doceniono odpowiednio jej pracy”.

Jednocześnie zapowiedział, że „Stany Zjednoczone są zdeterminowane, aby doprowadzić do fenomenalnego porozumienia handlowego ze Zjednoczonym Królestwem”.

Trump odniósł się także do sygnalizowanych w mediach różnic w opinii między rządami w Londynie i Waszyngtonie dotyczących wykorzystania technologii chińskiej firmy telekomunikacyjnej Huawei, podkreślając, że oba kraje mają „niewiarygodnie dobrą relację wywiadowczą” i zapewniając, że będą w stanie znaleźć wspólne rozwiązania.

Jak jednak podkreślił, Wielka Brytania jest „naprawdę świetnym sojusznikiem i partnerem”; dodał, że w trakcie rozmów nie zauważył większych różnic między stanowiskami obu państw.

Amerykański prezydent ujawnił też, że odmówił spotkania z liderem opozycyjnej Partii Pracy Jeremym Corbynem, który we wtorek był na londyńskim placu Trafalgar liderem wielotysięcznej demonstracji przeciwko polityce Trumpa.

„On wykazuje się negatywną siłą; uznałem, że nie chcę się z nim spotkać” – powiedział.

Trump powtórzył także swoją krytykę burmistrza Londynu Sadiqa Khana, oceniając, że nie ma on „pozytywnego wpływu” i „powinien skupić się na swojej pracy”.

Wieczorem drugiego dnia wizyty państwowej w Wielkiej Brytanii prezydent przyjmie swych gospodarzy na bankiecie w rezydencji amerykańskiego ambasadora w Winfield House w Regent’s Parku, gdzie Trump zatrzymał się na czas pobytu w Wielkiej Brytanii. W kolacji nie weźmie jednak udziału królowa.

Na środę zaplanowano uroczyste obchody 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Po południu Trump poleci do Irlandii, gdzie spotka się z premierem Leo Varadkarem oraz odwiedzi swoje pole golfowe w Doonbeg.

W czwartek rano Trump uda się do Francji, by wziąć udział we obchodach rocznicy D-Day i spotkać się z prezydentem Emmanuelem Macronem. Po południu wróci do Irlandii, gdzie spędzi czas do piątku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl