fot. PAP/EPA

Korea Płn. grozi odwołaniem spotkania Kima z D. Trumpem

Korea Północna zagroziła we wtorek odwołaniem spotkania swego przywódcy Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem z powodu trwających manewrów wojskowych Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej. Odwołała też zaplanowane na dzisiaj rozmowy z Koreą Południową.

Agencja KCNA nazwała trwające od piątku ćwiczenia prowokacją.

„Stany Zjednoczone powinny poważnie zastanowić się nad losem planowanego szczytu Korea Północna – USA w związku z tym prowokacyjnym wojskowym zamieszaniem, jakie prowadzą wspólnie z władzami Korei Południowej” – napisała KCNA.

Spotkanie Donalda Trumpa i Kim Dzong Una jest planowane na 12 czerwca i ma się odbyć w Singapurze.

Rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert poinformowała, że administracja nadal pracuje nad przygotowaniem tego szczytu, a jej resort nie otrzymał informacji od władz Korei Północnej o jego odwołaniu.

„Kim Dzong Un powiedział wcześniej, że rozumie konieczność (…) kontynuowania wspólnych manewrów USA i Korei Południowej” – dodała Heather Nauert.

Pjongjang ogłosił też, że z powodu ćwiczeń odwołuje zaplanowane na środę rozmowy na wysokim szczeblu z Koreą Południową. KCNA nazwała doroczne manewry sił powietrznych USA i Korei Południowej – o kryptonimie „Max Thunder” – próbą przed dokonaniem inwazji na Koreę Północą i prowokacją.

„Wymierzone w nas ćwiczenia, które przeprowadzane są w Korei Południowej, stanowią jaskrawe naruszenie Deklaracji z Panmundżomu i świadomą prowokację militarną, która jest sprzeczna z pozytywnym rozwojem sytuacji na Półwyspie Koreańskim” – napisała KCNA.

Deklaracją z Panmundżomu nazwano listę ustaleń, jakie zapadły podczas kwietniowego szczytu Kima z prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem, w tym wezwania do formalnego zakończenia wojny koreańskiej z lat 1950-1953 oraz „całkowitej denuklearyzacji” Półwyspu Koreańskiego.

We wspólnej deklaracji, podpisanej przez Mun Dze Ina i Kim Dzong Una, zapowiedziano, że obie Koree będą dążyć do przekształcenia rozejmu w układ pokojowy, który formalnie położy kres wojnie z lat 50. zakończonej zawieszeniem broni.

Agencja Yonhap podała, że dwutygodniowe ćwiczenia wojskowe Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej, w których udział bierze około stu samolotów, w tym myśliwce F-22 i bombowce B-52, rozpoczęły się w piątek.

Rozmowy obu państw koreańskich na szczeblu ministrów miały odbyć się w dzisiaj w Panmundżomie; ich celem miało być wdrożenie postanowień Deklaracji z Panmundżomu i zaplanowanie rozmów z udziałem przedstawicieli sił zbrojnych oraz Międzynarodowego Czerwonego Krzyża na temat złagodzenia napięć na granicy między państwami koreańskimi oraz spotkań rodzin, które zostały rozłączone podczas wojny koreańskiej – poinformowało we wtorek południowokoreańskie ministerstwo do spraw zjednoczenia.

Pjongjang zapowiedział niedawno, że zlikwiduje poligon, na którym przeprowadzano testy nuklearne; między 23 a 25 maja miała odbyć się uroczystość z okazji rozpoczęcia procesu denuklearyzacji, na którą zaproszono zagranicznych dziennikarzy.

Korea Północna, która od lat pracuje nad rozwojem broni nuklearnej i balistycznej, w 2017 roku przeprowadziła szóstą i zarazem największą dotąd próbę ładunku nuklearnego oraz kilka prób rakiet balistycznych.

Po wystrzeleniu międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM) pod koniec listopada, reżim ogłosił, że jest w stanie dokonać ataku atomowego na całe kontynentalne terytorium Stanów Zjednoczonych.

Jednak 9 kwietnia rząd Korei Północnej poinformował Waszyngton, że Kim Dzong Un jest gotów rozmawiać na temat programu nuklearnego swego kraju z prezydentem USA; Donald Trump nieoczekiwanie przyjął ofertę spotkania z Kimem.

PAP/RIRM

drukuj