Szczyt APEC: porozumienie 11 krajów w sprawie wolnego handlu

Ministrowie handlu i spraw zagranicznych 11 krajów rejonu Pacyfiku uzgodnili na szczycie APEC w Wietnamie „zasadnicze elementy” wolnego handlu w ramach Partnerstwa Transpacyficznego (TPP) – głosi opublikowany w sobotę rano komunikat. USA wcześniej wycofały się z TPP.

Porozumienie mają zatwierdzić przywódcy 11 krajów, którzy spotkają się później w sobotę.

Według komunikatu „uzgodniono zasadnicze elementy Wszechstronnego i Progresywnego Porozumienia o Partnerstwie Transpacyficznym”, które promuje wolną i otwartą wymianę handlową. Zadeklarowano walkę z protekcjonizmem i respektowanie zasad Światowej Organizacji Handlu (WTO) a także „ściślejsze przestrzeganie uzgodnionych zasad”.

Opublikowanie komunikatu opóźniono o trzy dni (był oczekiwany w środę) ze względu na rozbieżności i spory wokół kilku sformułowań.

Przyszłość porozumienia TPP stanęła pod znakiem zapytania kiedy w styczniu br. nowy prezydent Donald Trump wycofał z niego Stany Zjednoczone twierdząc, iż nie jest ono korzystne dla interesów amerykańskich.

Jego poprzednik Barack Obama aktywnie promował TPP uważając, iż jest to jedno z najważniejszych osiągnięć jego administracji.

Donald Trump potwierdził na szczycie APEC w wietnamskim kurorcie Danang negatywne stanowisko wobec TPP podkreślając, że jego polityka opiera się na zasadzie „Najpierw Ameryka”. Prezydent oświadczył, że „nie ma pretensji” do innych krajów, że dbają o własne interesy, ale Stany Zjednoczone muszą robić to samo i nie dać się wykorzystywać. Oskarżył przy tym niektóre kraje regionu, w tym Chiny, o nieuczciwe praktyki handlowe.

AP przypomina, że nadwyżka Chin w wymianie handlowej z USA wyniosła tylko w ciągu 10 miesięcy br. 223 mld dolarów, co Donald Trump określił jako „nie do przyjęcia”.

Donald Trump zapowiedział, że USA nie będą już zawierały wielostronnych układów handlowych, które „wiążą Amerykanom ręce”. Podkreślił, że Waszyngton jest otwarty na bilateralne umowy z każdym krajem regionu, który zgodzi się przestrzegać zasad wolnego, uczciwego i obustronnego handlu.

Porozumienie powitał natomiast z zadowoleniem minister handlu Kanady Francois-Philippe Champagne, który podkreślił, że jego kraj akceptuje w pełni „ramy nowego wszechstronnego partnerstwa transpacyficznego”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl