Wirtualne obchody majowego święta w nowojorskim Instytucie Piłsudskiego

Zamknięty z powodu epidemii nowojorski Instytut Józefa Piłsudskiego zachęca do wzięcia udziału w obchodach polskich świąt narodowych na swej platformie wirtualnej. Wśród propozycji m.in. wykład online poświęcony obchodom 3 Maja w II Rzeczypospolitej.

Ze względu na epidemię koronawirusa od kilku tygodni archiwum, biblioteka i biuro Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce są nieczynne. Dzięki uruchomieniu platformy wirtualnej „Poznaj Historię Online” można jednak korzystać z ocyfrowanych kolekcji dokumentów tam chronionych, a także słuchać wykładów poświęconych zagadnieniom historycznym.

„Święto Konstytucji 3 Maja, Dzień Polonii, Święto Flagi to wyjątkowe wydarzenia dla Polonii Amerykańskiej. W ubiegłych latach Instytut Piłsudskiego w Ameryce organizował specjalne obchody w swojej siedzibie w uważanej niegdyś za serce polskiej diaspory dzielnicy Greenpoint. Całe rodziny, a z nimi: seniorzy, młodzież i dzieci, celebrowały te święta wraz z nami” – powiedziała prezes i dyrektor wykonawczy Instytutu, dr Iwona Drąg Korga.

Święto Konstytucji 3 Maja to okazja do uzmysłowienia sobie, że pod koniec XVIII wieku Rzeczpospolita Obojga Narodów i Stany Zjednoczone przodowały w świecie, jeśli chodzi o krzewienie demokracji. To także przypomnienie tego, że gdy Polska po prawie dziewięciu wiekach obecności na mapie Europy traciła swą niepodległość, to Ameryka właśnie ją zdobywała. Z kolei Święto Polonii – oceniła dr Iwona Drąg Korg – to czas, kiedy jesteśmy dumni z polskich korzeni, polskiej mowy, gdy wywieszamy polską flagę na naszych domach.

„W tym roku obchody mają całkowicie inny wymiar. Nowy Jork pogrążony jest w kwarantannie, ale izolacja sprzyja podtrzymywaniu kontaktów w języku polskim, czytaniu książek i oglądania polskich filmów” – podkreśliła szefowa Instytutu.

„Z okazji obchodów Święta 3 Maja specjalny wykład i prezentację na temat +Obchody Święta 3 Maja w międzywojennej Polsce+ przygotował dr hab. Tomasz Pudłocki, zaprzyjaźniony z Instytutem profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, który miał to wyjątkowe Święto obchodzić razem z nami w Nowym Jorku. W zaistniałej sytuacji zapraszamy wszystkich chętnych na spotkanie w formie wirtualnej” – dodała.

Nowojorski instytut regularnie organizuje wykłady, pokazy filmów dokumentalnych, spotkania z historykami, naukowcami, artystami, archiwistami czy politykami. Ma stałą publiczność, ale wciąż przyciąga nowych sympatyków.

Od stycznia w Instytucie miały miejsce takie wydarzenia jak obchody 100-lecia urodzin Jana Pawła II oraz spotkanie z Darmotem Turingiem autorem książki o polskim wkładzie w rozszyfrowanie Enigmy.

1 marca Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce po raz kolejny uczcił pamięć Żołnierzy Niezłomnych organizując bieg „Tropem Wilczym” z udziałem kilkuset uczestników, w tym – dzieci i młodzieży.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl