K. Tchórzewski o budowie elektrowni atomowej w Polsce: Stać nas na to

Polska nie jest biednym i małym krajem – powiedział minister Krzysztof Tchórzewski, odnosząc się do budowy elektrowni jądrowej w Polsce. 

Szef resortu podkreślił, że stać nas na taką inwestycję. W jego ocenie do 2040 r.  mogłyby powstać  nawet trzy bloki zasilane paliwem jądrowym. Jednocześnie zaznacza, że nie jest to koncepcja rządu.

W sierpniu 2016 r. resort energii poinformował, że przygotowuje program budowy elektrowni jądrowej o mocy około 1000 MW, który ma być zrealizowany w ciągu 10 lat.

Minister Krzysztof Tchórzewski podkreśla, że siłownie jądrowe zwiększyłyby bezpieczeństwo energetyczne Polski. Spowodowałyby również zmniejszenie emisji, czego wymaga Komisja Europejska.

– Patrząc z takiego punktu widzenia, my powinniśmy zdobyć się na taki wysiłek i muszę powiedzieć, że Polskę na to stać. To nie znaczy, że będziemy budowali taką elektrownię od razu za ileś lat, tylko rozpoczęlibyśmy już teraz budowę pierwszego bloku energetycznego. Jego budowa trwa ok. 10 lat, czyli gdzieś koło 2029 roku byłby oddany jeden blok (mówimy o elektrowni o trzech blokach, o pełnej elektrowni) Drugi blok zaczęlibyśmy budować za 5-6 lat. Następny blok za wybudowalibyśmy 10-12 lat. W granicach roku 2040 Polska byłaby wyposażona energetycznie – skazuje Krzysztof Tchórzewski.    

Program Polskiej Energetyki Jądrowej ze stycznia 2014 r. zakładał, że uruchomienie pierwszego bloku jądrowego nastąpi w 2024 roku.

Już rok później PGE, inwestor pierwszej polskiej elektrowni jądrowej informowała, że pierwszy blok jądrowy ruszy w roku 2029.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl