K. Tchórzewski: do 2040 r. powinniśmy mieć 4,5 GW w energetyce jądrowej

Aby osiągnąć spadek średniej emisyjności umożliwiający poważne negocjacje z Komisją Europejską, do 2040 r. Polska powinna wybudować bloki jądrowe o mocy ok. 4,5 GW – uważa minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Jak mówił w czwartek dziennikarzom Krzysztof Tchórzewski, na obecnym etapie prac Ministerstwo Energii wstępnie ocenia, że „będziemy w stanie samodzielnie sfinansować budowę” elektrowni jądrowej. Podkreślił natomiast, że negocjacjom i wyborowi w drodze przetargu podlegać będzie technologia i wykonawstwo.

„Ale będzie to najnormalniejszy przetarg. Wybrane zostaną najlepsze zaproponowane warunki” – powiedział minister.

Powtórzył, że ministerstwo wyklucza sfinansowanie inwestycji poprzez tzw. kontrakt różnicowy. Opcję tę odrzucono, jako zbyt drogą.

Mówiąc o pracach nad programem jądrowym Tchórzewski stwierdził, że są to „poważne, długo przygotowywane decyzje”. I w związku z tym muszą być bardzo dokładnie przygotowane tak, aby cały rząd nie musiał już długo dyskutować.

„Jeżeli ME przedstawia coś do decyzji rządowi, to w ciągu ostatnich dwóch lat nigdy nie było to długo dyskutowane” – powiedział minister, wskazując, jako przykład strategię dla górnictwa.

Minister Tchórzewski ocenił, że aby spełnić oczekiwanie odpowiedniego spadku średniej emisji w Polsce i żeby mieć możliwość poważnych negocjacji z Komisją Europejską, to do 2040 r. powinniśmy wybudować bloki jądrowe o mocy ok. 4,5 GW.

Jak wskazał „to jest koszt blisko 80 mld zł (…) a do 2030 r. powinniśmy wybudować przynajmniej 1,5 GW”.

Mówiąc o technologii Krzysztof Tchórzewski podkreślił, że „ani nie dyskwalifikujemy nikogo, ani specjalnie nie wskazujemy”. Ponadto „dobór urządzeń będzie taki, żeby gwarantował jak najdłuższą użyteczność technologiczną”. Zaznaczył, że wszystkie urządzenia będą musiały spełniać wymogi stawiane przez UE, mieć „konkretne certyfikaty, konkretne źródła pochodzenia z tym związane”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl