[TYLKO U NAS] K. Tchórzewski: Pieniądze z opłaty emisyjnej od paliw pójdą na ratowanie polskiego powietrza

Opłata emisyjna od paliw wejdzie w życie najwcześniej w pierwszym kwartale przyszłego roku. Pieniądze z opłaty emisyjnej od paliw zostaną przeznaczone na działania antysmogowe, ratowanie polskiego powietrza – akcentował Krzysztof Tchórzewski, minister energii, podczas dzisiejszych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Sejm uchwalił w środę ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, która ma wprowadzić opłatę emisyjną od paliw. Eksperci mówią, że ceny paliw na stacjach mogą wzrosnąć nawet do 6 zł przed wakacjami. Krzysztof Tchórzewski zaprzecza tym informacjom.

– Taki scenariusz jest niemożliwy. Ceny paliwa są uzależnione od ceny baryłki na giełdach międzynarodowych. Tam kupujemy paliwo plus paliwo z Rosji, także oparte na cenach związanych z cenami światowymi. W takiej sytuacji to jest główny wyznacznik ceny paliwa. Chcę podkreślić, że sytuacja, która powoduje, że opłata paliwowa jest wprowadzona, to kwestia olbrzymiego smogu, który powodują samochody, szczególnie w gorące, bezwietrzne dni lata oraz bardzo zimne, bezwietrzne dni zimy, kiedy przewietrzanie miast jest bardzo trudne (…). To, co dziś się dzieje, jest związane z ruchami cen paliwa na rynkach światowych, która poszła w górę około 10 dolarów za baryłkę ropy, ale ostatnio spada w dół. Wszystko wskazuje na to, że na wakacje i na przyszłość wszyscy Polacy używający samochodów spalinowych mogą być spokojni – zapewnił minister.  

15 proc. opłaty emisyjnej od paliw będzie przeznaczone do niskoemisyjnego transportu (związanego z przygotowaniem infrastruktury pod samochody elektryczne), natomiast 85 proc. wpłynie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, by organizować działania przeciwsmogowe, do czego zobowiązuje państwa członkowskie Unia Europejska.

– Spółki paliwowe zmniejszają swój zysk po to, aby działać antysmogowo w różnych dziedzinach. Te pieniądze trafią do Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej dla ratowania polskiego powietrza – wskazał szef resortu.

Krzysztof Tchórzewski poinformował również, iż opłata emisyjna wejdzie w życie najwcześniej w pierwszym kwartale przyszłego roku.

– W tej chwili w cenach paliwa ta opłata w ogóle nie może być brana pod uwagę, bo jej nie ma. Ona znajduje się w procedowaniu parlamentarnym. Następnie będzie półroczny okres na dostosowanie systemów komputerowych, dopiero po tym czasie zostanie naliczana – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

Minister energii zwrócił uwagę, że dzięki likwidacji części mafii paliwowych zysk Skarbu Państwa oraz spółek paliwowych w Polsce bardzo znacznie wzrósł. Przykładowo, zysk Orlenu za 2017 r. to 7 mld zł.

Cała rozmowa z ministrem Krzysztofem Tchórzewskim dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl