fot. PAP/Tomasz Gzell

Resort rozwoju zaczyna konsultacje społeczne projektów w ramach Krajowego Planu Odbudowy

Ministerstwo Rozwoju rozpoczyna konsultacje społeczne 200 projektów przygotowanych do Krajowego Planu Odbudowy.

Krajowy Plan Odbudowy to program reform i inwestycji, który jest zasilany unijnymi funduszami. Jego celem jest dynamiczny rozwój Polski i poprawa jakości życia Polaków – mówiła wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

– Mówimy o kwocie nieco ponad 60 mld euro, w której 23 mld euro to są środki, to są dotacje, z których 8 procent, jeśli się dobrze przygotujemy, będzie mogło trafić do polskiej gospodarki już w drugim kwartale przyszłego roku – wskazała Jadwiga Emilewicz.

Środki w ramach Krajowego Planu Odbudowy mają trafić między innymi na transformację energetyczną i cyfryzację.

– Po pierwsze, mają pomóc zazielenić polską gospodarkę, pomóc nam w transformacji energetycznej w dojściu do gospodarki w obiegu zamkniętym.  Z drugiej strony są one bardzo mocno cyfrowe – około 20 procent wszystkich środków powinno przełożyć się na ucyfrowienie zarówno polskiej administracji, ale także polskiego sektora prywatnego – stwierdziła Jadwiga Emilewicz.

Projekty reform i inwestycji zgłaszane są przez resorty, urzędy marszałkowskie oraz Radę Dialogu Społecznego do Krajowego Planu Odbudowy. Ministerstwo Rozwoju chce poddać pod konsultacje społeczne 200 projektów. Chodzi między innymi o budowę w Polsce centrów produkcji biotechnologii oraz mikroelektroniki.

– Przygotowaliśmy projekt związany z budową w Polsce hubu biotechnologicznego. Będzie to miejsce, w którym – mamy nadzieję – będą powstawały terapie służące poprawie jakości życia, poprawie kondycji zdrowotnej Polaków. Wiemy, że to się nam po prostu długoterminowo opłaca – podkreśliła wicepremier.

Inwestycje w ramach środków pozyskanych z unijnych funduszy mają się skupić także na przemyśle kosmicznym.

– Co prawda Polska nie wysyła samodzielnie misji kosmicznych, natomiast w Polsce istnieje kilkadziesiąt firm z przemysłu kosmicznego, które produkują podzespoły do różnych produktów, takich jak np. satelity – mówił dr Marcin Kędzierski, politolog.

Projekty zaproponowane w Krajowym Planie Odbudowy muszą zostać jeszcze zaakceptowane przez Komisję Europejską i Radę Unii Europejskiej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl