fot. twitter.com

Min. J. Emilewicz o odwołaniu KE do TSUE ws. podatku od handlu w Polsce: W naszym przekonaniu jesteśmy w stanie wygrać tę sprawę przed Trybunałem

Komisja Europejska postanowiła odwołać się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej od decyzji Sądu UE w sprawie podatku od handlu w Polsce. W maju Sąd UE orzekł, że Komisja popełniła błąd uznając daninę za niedozwoloną pomoc publiczną. Wyrok nie był ostateczny.    

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz uważa, że projekt jest przygotowany prawidłowo i nikogo nie dyskryminuje. Dodaje, że podobne rozwiązania funkcjonują w innych krajach Wspólnoty.

W naszym przekonaniu my tę sprawę przed Trybunałem jesteśmy w stanie wygrać, ponieważ to był dobrze przygotowany projekt, niedyskryminacyjny. W żaden sposób niedyskryminujący, ponieważ wskazywał w jasny sposób pewne wielkości przychodowe, a tego typu rozwiązania w Unii Europejskiej są stosowane. Warto przywołać wprowadzony niedawno tzw. podatek kongestywny w Hiszpanii, który również stara się opodatkować takie wielkopowierzchniowe sklepy. Tego typu rozwiązania w Unii Europejskiej mówiąc krótko dzisiaj są, nie są kwestionowane i chociaż nie znamy wyroku, nie wiemy jaki on ostatecznie będzie, ale jesteśmy raczej o niego spokojni – podkreśla minister Jadwiga Emilewicz.

Podatek od handlu dotyczy sklepów wielkopowierzchniowych. Rząd chciał wprowadzić takie rozwiązanie w celu ochrony rodzimych przedsiębiorców. Podatek miał obowiązywać od września 2016 r. Jednak KE wszczęła postępowanie o naruszenie prawa unijnego. Wówczas rząd musiał zawiesić jego pobór [zobacz więcej].

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl