S. Kaleta: Przekazaliśmy rekomendację dot. wyłączenia sędzi Rosario Silva de Lapuerty ze składu sędziowskiego

Przekazaliśmy rekomendację, żeby Polska złożyła w toczących się postępowaniach wniosek o wyłączenie sędzi Rosario Silva de Lapuerty – potwierdził w rozmowie z PAP wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Dodał, że rekomendacja została przekazana ministrowi do spraw UE Konradowi Szymańskiemu.

O tym, że Ministerstwo Sprawiedliwości rekomenduje ministrowi do spraw Unii Europejskiej złożenie wniosku o zmianę składu sędziowskiego poprzez wyłączenie sędzi Rosario Silva de Lapuerty jako pierwszy poinformował portal wPolityce.pl. Informację tę potwierdził w rozmowie z PAP wiceszef resortu sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

„Potwierdzam. Przekazaliśmy rekomendację, żeby Polska złożyła w toczących się postępowaniach wniosek o wyłączenie pani Rosario de Lapuerty” – powiedział Sebastian Kaleta. Dodał, że wniosek ten jest zasadny, pomimo że kadencja Rosario Silva de Lapuerty kończy się 6 października.

„Mamy nadzieję, że pan minister (Konrad) Szymański pozytywnie go rozpatrzy i nasz pełnomocnik – przez niego wskazany – taki wniosek złoży” – zaznaczył.

Wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podkreślił, że we wniosku wskazano przede wszystkim na przeszłość sędzi Rosario Silva de Lapuerty i jej silne powiązania z partią hiszpańską należącą do Europejskiej Partii Ludowej (EPP). Zdaniem Kalety wskazuje to, że sędzia de Lapuerta „może nie być obiektywna w tym sporze”.

„To właśnie politycy EPP najsilniej naciskają na to, żeby Polskę karać. Są to działania bezprawne i czysto polityczne” – ocenił Sebastian Kaleta.

Dodał, że orzeczenia wydawane wobec Polski przez hiszpańską sędzię „są precedensowe”.

„Nigdy wcześniej tego rodzaju orzeczenia w historii Unii Europejskiej nie zapadały, więc rodzi to wątpliwości, czy ona rozstrzyga te wnioski w sposób obiektywny” – powiedział. Zapytany o to, kiedy wniosek mógłby zostać przekazany do TSUE zaznaczył, że – w zależności od decyzji, która zostanie podjęta w KPRM – mógłby zostać wysłany już w poniedziałek.

Portal wPolityce.pl przypomniał w piątek, że sędzia Rosario Silva de Lapuerta, która jest wiceprezesem TSUE „wydała dwa szokujące postanowienia bijące w polską rację stanu”.

„W pierwszym postanowieniu zabezpieczeniu z maja tego roku nakazała ona zamknąć kopalnię Turów. W drugiej nałożyła na Polskę drakońską karę 500 tys. euro dziennie za niewykonanie postanowienia z maja” – podkreślono.

Portal zaznaczył ponadto, że resort sprawiedliwości w swoim wniosku dla ministra Szymańskiego zwraca m.in. uwagę „na inne antypolskie orzeczenia składów TSUE, w których zasiadała hiszpańska wiceprezes”.

„Chodzi m.in. o orzeczenia dotyczące Puszczy Białowieskiej z 2017 roku oraz o decyzję TSUE z lipca 2020 dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. To postanowienie o +zamrożeniu+ Izby Dyscyplinarnej było wyjątkowo krytykowane, gdyż ingerowało ono w ustrój kraju członkowskiego. TSUE znacznie wykroczył poza swoje kompetencje. Sędzia Rosario Silva de Lapuerta jednoosobowo wydała też postanowienie z 14 lipca tego roku dotyczące Izby Dyscyplinarnej” – napisano.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl