fot. PAP/Grzegorz Jakubowski/KPRP

Prezydent RP z wizytą w USA

Prezydent Andrzej Duda kontynuuje swoją wizytę w Stanach Zjednoczonych. Dziś będzie uczestniczył w debacie ONZ dotyczącej energii i zmian klimatu. Spotka się także z weteranami Armii Polskiej. W czwartek dziękował rodakom na emigracji za pielęgnowanie polskiej kultury.

Para Prezydencka, podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych, odwiedziła miasto Linden w stanie New Jersey. Na co dzień mieszka tam wielu Polaków.

– 10 mln Polaków mieszka w Stanach Zjednoczonych. To nasza największa emigracja, ale zarazem – jak to mówimy – sól naszej ziemi. Kultywujecie Państwo polskość – ocenił Andrzej Duda, prezydent RP.

Prezydent Andrzej Duda wręczył wysokie odznaczenia państwowe. Otrzymały je osoby, które kultywują polskość poza granicami Ojczyzny.

– To, że się pozostaliście przy polskości, że ta polskość jest w Państwa sercach, to wymaga wielkiej wdzięczności ze strony Rzeczypospolitej, którą mam zaszczyt i przyjemność dziś tu przed Państwem reprezentować. Polska jest Państwu wdzięczna – wyjaśnił Andrzej Duda.

Prezydent podkreślał także ogromną rolę, jaką odegrali rodacy mieszkający w Stanach Zjednoczonych, gdy Polska starała się o wejście do NATO.

– To ogromna zasługa Państwa, że dzisiaj wojska Stanów Zjednoczonych oraz amerykańcy żołnierze są także obecni na polskiej ziemi – zaznaczył prezydent RP.

Prezydent Andrzej Duda wyraził także nadzieje, że wielu polskich emigrantów powróci do swojego kraju, który coraz prężniej się rozwija.

Ostatnim punktem wizyty prezydenta w USA będzie udział w dialogu wysokiego szczebla na temat energii oraz spotkanie z polonijnymi weteranami wojennymi.

TV Trwam News

drukuj