PAP/Piotr Nowak

Min. J. Emilewicz: Bez wsparcia państwa mały i średni biznes nie przejdzie transformacji cyfrowej

Bez dobrego partnerstwa publiczno-prywatnego polski mały i średni biznes nie przejdzie w szybkim tempie transformacji cyfrowej, dlatego tworzymy Platformę Przemysłu Przyszłości – mówiła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz na wtorkowym Forum Gospodarczym TIME.

Według Jadwigi Emilewicz, w gospodarce opartej na małych i średnich przedsiębiorstwach rozwój przemysłu 4.0 – czyli bazującego na rewolucji cyfrowej, automatyzacji, internecie rzeczy, przemyśle chmurowym czy analizie bardzo dużej liczby danych – ,,jest trudny”. Jak mówiła, by ułatwić to zadanie, rząd tworzy fundację Platformę Przemysłu Przyszłości. Dla jej powołania uchwalono specjalną ustawę, która wchodzi w życie 9 marca.

,,Bez dobrego partnerstwa publiczno-prywatnego polski mały i średni biznes nie przejdzie w szybkim tempie transformacji, która dzieje się dzisiaj na świecie. Ta ustawa jest nową rzeczywistością prawną (…) jesteśmy w czasie prac organizacyjnych, rejestracyjnych Fundacji” – mówiła szefowa MPiT.

Jak zapowiedziała, siedziba fundacji Platformy Przemysłu Przyszłości, która będzie działać na terenie całej Polski, znajdzie się poza Warszawą.

Według planów MPiT Fundacja ma wspierać ,,transformację cyfrową przedsiębiorców w zakresie procesów, produktów i modeli biznesowych, wykorzystujących najnowsze osiągnięcia z dziedziny automatyzacji, sztucznej inteligencji, technologii teleinformatycznych oraz komunikacji pomiędzy maszynami oraz człowiekiem a maszynami”.

Jak podkreślała Jadwiga Emilewicz, rząd nie rezygnuje z działań proinwestycyjnych, wspierających rozwój nowoczesnych technologii w Polsce pomimo spowolnienia gospodarczego.

,,Zdajemy sobie sprawę, że wiele państw na świecie rozwijało się za sprawą inteligentnego wykorzystania czasu spowolnienia gospodarczego i my mamy podobny cel” – zadeklarowała minister przedsiębiorczości i technologii

Jadwiga Emilewicz zaznaczyła, że choć podstawą ,,bezpiecznego przejścia przez czas spowolnienia jest antycykliczne działanie i oparcie na konsumpcji wewnętrznej”, to istnieje także potrzeba przemian strukturalnych w gospodarce.

Minister przedsiębiorczości i technologii podkreśliła, że to istotne, by ,,gospodarka przestała korzystać z paliwa, jakim jest tania siła robocza, z którego korzystała od 1989 roku”, gdyż ta przewaga konkurencyjna zdecydowanie się wyczerpuje.

Musimy postawić na innowacyjność i eksport bardziej zaawansowanych towarów i usług” – mówiła szefowa resortu, podkreślając, że polityka rządu w tej dziedzinie przynosi skutek.

Według Jadwigi Emilewicz, impulsem dla rozwoju innowacyjności powinno być też wprowadzenie od stycznia tego roku nowej ulgi podatkowej, która pozwala opodatkować dochody z określonych praw własności intelektualnej, wytworzonych, rozwiniętych lub ulepszonych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, na poziomie 5 proc.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl