PAP/Paweł Supernak

Min. J. Emilewicz: W maju w Krakowie dni technologiczne w ramach Trójkąta Weimarskiego

W maju ma się odbyć spotkanie w ramach Trójkąta Weimarskiego w Krakowie Weimar TechDays – zapowiedziała we wtorek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Podkreśliła, że budowa nowych rozwiązań technologicznych może się odbyć „na osi Paryż-Berlin-Warszawa”.

Jak powiedziała szefowa MPiT, w maju planowane jest spotkanie w Polsce, tj. Weimar TechDays, w ramach Trójkąta Weimarskiego.

„Chcielibyśmy, aby odbyło się w Krakowie. Pracujemy nad tym ze stroną francuską i niemiecką. Jesteśmy przekonani, że jeśli chcemy poprawy konkurencyjności europejskiej gospodarki dzisiaj, to z całą pewnością budowa nowych, atrakcyjnych rozwiązań technologicznych, innowacyjnych może odbyć się na osi Paryż-Berlin-Warszawa. To są jedne z największych gospodarek europejskich” – podkreśliła szefowa MPiT.

Podczas lutowego spotkania Jadwiga Emilewicz z ministrem gospodarki i finansów Francji Bruno Le Maire’em, szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii wraziła nadzieję, że Trójkąt Weimarski stanie się platformą współpracy między Paryżem, Warszawą i Berlinem.

„W tym formacie zorganizujemy Przemysłowy Okrągły Stół” – mówiła szefowa MPiT.

Z kolei w grudniu zeszłego roku, przed konferencją Przyjaciół Przemysłu w Paryżu, minister Emilewicz wskazywała, że Trójkątowi Weimarskiemu, który był przede wszystkim forum politycznym, brakuje „jasnej nogi gospodarczej”.

Wyjaśniła wówczas, że zależy jej na tym, aby jeszcze w pierwszym kwartale 2019 r. doprowadzić do powołania „Funduszu Weimarskiego”.

„Abyśmy na poziomie współpracy spółek technologicznych mogli na kilku wybranych wydarzeniach, w których uczestniczą start-upy z naszych trzech państw, zaproponować >>stoisko weimarskie<<, gdzie pokażemy potencjał weimarski w obszarze technologii” – mówiła Jadwiga Emilewicz.

Trójkąt Weimarski został powołany przez ministrów spraw zagranicznych w 1991 r. w celu rozwoju współpracy między Polską, Niemcami i Francją.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl