fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

J. Emilewicz: Przedsiębiorcy autorami naszego sukcesu gospodarczego

Przedsiębiorcy są prawdziwymi autorami sukcesu gospodarczego naszego kraju – mówiła w Poznaniu minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. W stolicy Wielkopolski zorganizowano Forum Sukcesu Polskiego Biznesu 1989-2019.

W wydarzeniu zorganizowanym na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich uczestniczą przedsiębiorcy, naukowcy, przedstawiciele instytucji publicznych i społecznych, ale także przedstawiciele zagranicznych firm oraz dyplomaci z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Korei czy Holandii.

Minister przedsiębiorczości i technologii, która jest inicjatorką forum, podkreśliła we wtorek, że polskie firmy, które powstawały w 1989 roku, cieszą się niezwykłą żywotnością.

„Firmy, które były zakładane 30 lat temu, gdy zaczynaliśmy transformację ustrojową, rzeczywiście mają się nieźle. Według raportów przygotowanych na nasze zlecenie, około 60 proc. założonych wtedy firm przetrwało do dziś. To przedmiot do dumy, ale też troski; właściciele tych firm dzisiaj osiągają wiek emerytalny. Wiemy, jak długo buduje się markę – ci, którzy zajmują się marketingiem mówią, że trwa to ok. 25 lat. Byłoby więc bardzo źle, gdyby te dobre firmy, znane na lokalnym i zagranicznym rynku, zniknęły” – powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Minister podkreśliła, że impreza jest okazją do świętowania 30-lecia wolnej gospodarki w Polsce. Przypomniała, że „przedsiębiorcy generują ponad 60 proc. polskiego PKB, zatrudniają ponad 70 proc. aktywnych zawodowo Polaków i są prawdziwymi autorami sukcesu gospodarczego naszego kraju”.

Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że polskie władze „czuwają nad korzystną dla polskiej gospodarki legislacją, rozwiązaniami wspierającymi innowacje w przedsiębiorstwach oraz inwestycjami, które są niezbędne do wytwarzania przewag konkurencyjnych”.

Odnosząc się do miejsca organizacji wydarzenia przypomniała, że to w Wielkopolsce powstało w 1989 roku najwięcej firm, które pomyślnie przeszły ścieżkę rozwoju i dalej pracują na rzecz polskiej gospodarki.

„Od 1989 r. Polska dokonała ogromnego skoku gospodarczego; wartość polskiego eksportu wynosi obecnie 246 mld dolarów, w 1990 roku było to niecałe 35 mld dolarów. 30 lat temu zaczęliśmy odważnie wkraczać w nowe ramy ustrojowe, ale był to także marsz w nowe ramy gospodarcze. Dziś możemy się pochwalić spektakularnym wzrostem gospodarczym. To sukces polskich przedsiębiorców – to oni coraz chętniej inwestują, coraz chętniej wychodzą na nowe rynki i coraz odważniej starają się inwestować w nowe technologie” – wskazała minister.

W trakcie forum zaprezentowany zostanie raport: „Pionierzy Polskiej Przedsiębiorczości 1989. Raport o 30-letnich firmach w Polsce”, którego autorem jest Fundacja Firmy Rodzinne. Przedstawione będą też wnioski ze stworzonego przez PwC raportu „Analiza potencjału internacjonalizacji polskich firm poprzez kanały elektroniczne –E-Eksport”.

Forum zakończy gala, podczas której wręczone zostaną Nagrody Minister Przedsiębiorczości i Technologii „Przedsiębiorcy Transformacji”, którzy zostali wyłonieni w ośmiu kategoriach: Globalny Gracz, Lider wzrostu, Technologiczny rewolucjonista, Osobowość biznesu, Biznes z wizją, Międzynarodowy lodołamacz, Przyjaciel polskiej gospodarki, Millenialsi transformacji.

Imprezie towarzyszy wystawa fotografii ukazująca przemiany w polskiej gospodarce na przestrzeni ostatnich 30 lat – od pionierskich początków z przełomu lat 80. i 90. po osiągnięcia innowacyjnych firm, które współcześnie nadają ton w swoich branżach na świecie.

Patronem medialnym Forum Sukcesu Polskiego Biznesu 1989-2019 jest Polska Agencja Prasowa.

PAP

drukuj