fot. twitter.com/poselwroblewska

[TYLKO U NAS] Pos. K. Wróblewska o żądaniach strajkujących nauczycieli: Spełniliśmy trzy z czterech postulatów nauczycielskiej Solidarności

Negocjacje zostały przerwane na czas trwania posiedzenia rządu i rozpoczęły się znowu o godzinie 16.00. W tej chwili mogę powiedzieć, że spełniliśmy trzy z czterech postulatów nauczycielskiej „Solidarności” i cały czas szukamy nowych dróg rozwiązania – powiedziała poseł Krystyna Wróblewska z sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Rozmówczyni Radia Maryja potwierdziła, że rozmowy ze strajkującymi nauczycielami zostały wznowione o godz. 16.00.

– W tej chwili mogę powiedzieć, że spełniliśmy trzy z czterech postulatów nauczycielskiej „Solidarności” i cały czas szukamy nowych dróg rozwiązania. Te rozmowy, mam nadzieję, że nieprzypadkowo odbywają się 2 kwietnia, bo mamy dzisiaj 14. rocznicę śmierci Jana Pawła II, i mam nadzieję, że właśnie osoba św. Jana Pawła II przyczyni się do tego, że jednak te rozmowy zakończą się sukcesem – mówiła poseł.

Dzieci nie mogą stanowić dla nauczycieli żywych tarcz tylko dlatego, że nauczyciele chcą protestować – wskazała gość „Aktualności dnia”.

– Ja całym sercem jestem za nauczycielami. Uważam, że nauczycielom należą się godziwe płace, ale tyle lat nie strajkowali a teraz, kiedy my dajemy podwyżki, to nagle rozpoczynają się strajki i to strajki, gdzie między innymi prowadzona jest głodówka. Chyba coś zaczyna się już pozytywnego dziać, bo po rozmowach część osób z „Solidarności” przerwała głodówkę w Krakowie. W tej chwili mówimy o przyspieszonej podwyżce o kolejne 5 proc. w tym roku, i również o skróceniu ścieżki awansu zawodowego m.in. stażu nauczyciela stażysty do 9 miesięcy – poinformowała poseł Krystyna Wróblewska.

Wiemy, że płace nauczyciela to nie tylko płace, które są subwencją oświatową – dodała parlamentarzystka.

– Ale to są również płace, które może dać samorząd. My dzisiaj mówimy, że jeżeli samorząd jest bogaty i stać go na to, aby np. zwiększyć płacę zasadniczą, dodatek za wychowawstwo czy inne dodatki w tym motywacyjne, to samorządy mają takie możliwości. Wydaje mi się, że trzeba zacząć rozmowy na temat struktury płacy nauczycielskiej i myślę, że to już zaczyna się dziać – oceniła poseł.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem poseł Krystyny Wróblewskiej można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj