PAP/Paweł Supernak

Premier M. Morawiecki: Wierzę, że nauka może być najpotężniejszym motorem rozwoju polskiej gospodarki

Wierzę, że polska nauka może być najpotężniejszym motorem rozwoju polskiej gospodarki – mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas inauguracji uruchomienia Sieci Badawczej Łukasiewicz.

„Wierzę od początku w to, że nauka polska może być najpotężniejszym motorem rozwoju polskiej gospodarki. Wierzę w to, że nie tylko jak stare polskie przysłowie mówi – >>nauką i pracą ludzie się bogacą<<, ale mocno wierzę w to, że właśnie poprzez najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne będziemy w stanie osiągnąć to, co sobie założyliśmy w planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, czyli przemysł nasycony myślą naszych naukowców” – mówił Mateusz Morawiecki w centrum Cezamat w Warszawie.

Szef rządu podkreślał funkcjonowanie w centrum Cezamat zespołów interdyscyplinarnych i międzynarodowych.

„To pokazuje, że polska nauka jest coraz bardziej na poziomie światowym i pokazuje to również, że produktywność, która jest dla ekonomistów tym niewidocznym parametrem, a zarazem niezwykle ważnym, coraz bardziej rośnie” – dodał Mateusz Morawiecki.

Sieć Badawcza Łukasiewicz rozpoczęła działalność 1 kwietnia. Włączono do niej 38 instytutów badawczych, z których większość podlega Ministerstwu Przedsiębiorczości i Technologii. Działalność sieci koordynuje Centrum Łukasiewicz z siedzibą w Warszawie; na jej prezesa został powołany w poniedziałek dotychczasowy wiceminister nauki Piotr Dardziński.

Celem sieci jest prowadzenie badań aplikacyjnych i prac rozwojowych ważnych dla państwa. Ma ona zapewnić bardziej efektywną współpracę zintegrowanych w niej instytutów badawczych m.in. dzięki ujednoliceniu mechanizmów zarządzania finansami, zasobami ludzkimi, nieruchomościami oraz prawami własności intelektualnej. W założeniu jej twórców, Sieć ma stanowić „pomost” między nauką a gospodarką. Jej zadaniem będzie też prowadzenie działalności mającej na celu kształtowanie świadomości społecznej na temat zaawansowanych technologii.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj