fot. twitter.com/USAmbPoland

Kontrowersyjny list ambasador USA; skarży się premierowi Morawieckiemu

Ambasador USA Georgette Mosbacher miała napisać list do premiera Mateusza Morawieckiego, ws. wypowiedzi polskich ministrów nt. materiału TVN o środowiskach neonazistowskich w Polsce. O istnieniu listu poinformował tygodnik „Do Rzeczy”.

Amerykańska ambasador podkreśla, że USA nie będą tolerować krytycznych słów pod adresem dziennikarzy stacji TVN. W jej ocenie wyrażane przez polityków publicznie wątpliwości – co do rzetelności materiału – mają być atakami na „niezależnych dziennikarzy”.

Minister Marek Suski, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, przyznaje, że nie zna tego listu. W jego ocenie emisja takiego materiału jest jednak skandalem.

Nie znam tego listu, natomiast emisja w TVN tego rodzaju materiału jest skandalem. Jest to rzecz niedopuszczalna. Nie dość, że wyemitowali taki materiał, robiony przez ich dziennikarzy, to jeszcze pozywają ludzi do sądu zamiast przeprosić – mówi Marek Suski.

Wcześniej media informowały, że pokazane w materiale sceny były opłaconą inscenizacją. Co więcej, światło dzienne ujrzały zdjęcia, na których widać operatora telewizyjnego, wykonującego gest nazistowskiego pozdrowienia. Krytycznie odniósł się do tego m.in. szef polskiego MSWiA Joachim Brudziński.

Większościowym właścicielem grupy TVN jest amerykańska spółka Discovery Communications.

RIRM

drukuj