fot. PAP/Jakub Kamiński

Min. J. Emilewicz: Projekt nowego Prawa zamówień publicznych – zaakceptowany przez Stały Komitet Rady Ministrów

Stały Komitet Rady Ministrów zaakceptował projekt nowego Prawa zamówień publicznych – poinformowała w piątek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Nowe przepisy mają m.in. zwiększyć liczbę firm, w tym małych i średnich, startujących w przetargach – dodała.

„System zamówień publicznych z roku na rok staje się coraz mniej konkurencyjny. Jeszcze w 2017 roku do przetargu średnio stawało niespełna 2,5 firmy. W ubiegłym roku – już tylko 2,19. W efekcie system finansowany z ogromnych pieniędzy publicznych jest swoistym klubem dla wybranych. Czas to zmienić, dlatego m.in. przygotowaliśmy nowe Prawo zamówień publicznych” – powiedziała na konferencji prasowej Jadwiga Emilewicz.

Jak dodała, w systemie zamówień nasze państwo wydało ok. 163,2 mld zł w 2017 r. i 200 mld zł w 2018 r.

„To blisko 10 proc. naszego PKB. Chcemy, aby te pieniądze – bardziej niż dotychczas – były wydawane efektywnie oraz służyły wzmocnieniu polskich firm, a także, by wzmacniały innowacyjność polskiej gospodarki i pomagały w osiąganiu naszych celów gospodarczych i społecznych” – tłumaczyła minister przedsiębiorczości i technologii.

Nowe przepisy mają przyczynić się do wzrostu liczby firm, w tym MŚP, startujących w przetargach, oraz do tego, by pieniądze w systemie zamówień publicznych wydawane były w sposób uwzględniający np. wzrost innowacyjności.

PAP/RIRM

drukuj