Poczta Polska upamiętnia Żołnierzy Wyklętych

Major Marian Bernaciak ps. „Orlik” – jeden z najwybitniejszych dowódców lubelskiego podziemia niepodległościowego, to bohater najnowszego znaczka Poczty Polskiej. To już kolejny znaczek z serii upamiętniającej bohaterskie postawy Żołnierzy Wyklętych.

Okolicznościowy znaczek Poczta Polska wydała 1 marca z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

– Poczta Polska pamięta o swoich bohaterach już kolejny rok. To jest siódmy znaczek, kiedy upamiętniamy bohaterów Żołnierzy Niezłomnych – powiedział Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej.

W tym roku bohaterem znaczka jest major Marian Bernaciak ps. „Orlik” – jeden z najwybitniejszych dowódców lubelskiego podziemia niepodległościowego.

– On przecież z miłości do Ojczyzny wyzwalał z więzień tych męczonych współbraci, którzy niejednokrotnie oddawali życie właśnie w tych więzieniach walcząc o naszą wolność, o wolną Polskę – dodał Wiesław Włodek.

Grafika na znaczku, utrzymana w konwencji biało–czarnej, przedstawia majora Bernaciaka na koniu w chwili, gdy wita się z mieszkańcami Ryk. Przedstawione wydarzenie miało miejsce 26 lipca 1944 roku.

– Na znaczku jest przedstawiony on, jak wyzwala Ryki, kiedy jest szczęśliwy, radosny, ma opaskę biało-czerwoną. Mieszkańcy też z opaskami biało–czerwonymi. Ci Polacy się cieszą, dlatego że wyzwala ich Polak, major z AK – zaznaczył wiceprezes Poczty Polskiej.

Znaczek trafił do sprzedaży w nakładzie 180 000 sztuk.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl