fot. twitter.com/MPiT_GOV_PL

W. Brytania: Minister J. Emilewicz zachęca w Londynie do inwestycji w Polsce

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz namawiała w środę w Londynie do inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej, wskazując na wysokie tempo wzrostu gospodarczego i wysoko wykwalifikowanych pracowników, np. w branży informatycznej.

Rozmawiając z polskimi mediami na marginesie trzeciego Forum Inwestycyjnym Wielka Brytania – Europa Środkowa, Jadwiga Emilewicz argumentowała, że bezpośrednie inwestycje zagraniczne „były ważną dźwignią rozwojową przez ostatnie 30 lat”.

Jak podkreśliła, „każdy z naszych krajów stara się tworzyć warunki” dla dalszych inwestycji, bo – jak tłumaczyła – w ten sposób „przyciągamy kapitał, przyciągamy inwestycje (…) wysokojakościowe, które generują wysokopłatne miejsca pracy”.

„Na forum mamy rozmaitych przedstawicieli biznesu, ale mamy bardzo dużo tzw. >>digital<<, czyli (branży) cyfrowej, która inwestuje w innowacje” – powiedziała, wskazując, że „w krajach Europy Środkowej jest dzisiaj więcej absolwentów studiów informatycznych niż w całych Stanach Zjednoczonych, nie mówiąc już o jakości”.

Minister zapewniała, że te „argumenty (…) przemawiają do wyobraźni (i) kieszeni tych, którzy zastanawiają się nad tym, gdzie ulokować swoje inwestycje”.

Jadwiga Emilewicz wyraziła jednocześnie nadzieję na ściągnięcie do Polski kolejnych inwestorów rozważających nowe lokalizacje w ramach Unii Europejskiej w związku ze spodziewanym wyjściem Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

„Inwestorzy sami robią to już od co najmniej trzech lat; (bank inwestycyjny) JP Morgan nieprzypadkowo przeniósł część swojej aktywności z Londynu do Warszawy dwa lata temu, a kolejne firmy – nie muszę tego ukrywać – zastanawiają się (nad tym)” – powiedziała.

Jak dodała, ma świadomość, że „zakotwiczenie się w obszarze UE będzie dla wielu firm (…) warunkiem niezbędnym do tego, aby ten biznes móc dalej prowadzić i korzystać z profitów, jakie daje europejski jednolity rynek”.

Forum Inwestycyjne Wielka Brytania – Europa Środkowa zostało zorganizowane przez kancelarię prawną Mayer Brown i organizację branżową Institute of Directors we współpracy z ambasadami jedenastu państw regionu, w tym Polski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl