fot. twitter.com

M. Dworczyk w „DGP”: optymalnie byłoby, gdyby po wyborach jedno środowisko miało większość konstytucyjną

Optymalnie byłoby, gdyby po wyborach jedno środowisko uzyskało większość zdolną do zmiany konstytucji – stwierdził szef KPRM Michał Dworczyk w wywiadzie w dzisiejszym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”. Dodał, że doprecyzowania w konstytucji wymagają m.in. zasady współpracy rządu i prezydenta.

Michał Dworczyk pytany o cel, jaki stawia sobie PiS w najbliższych wyborach, odpowiedział: „Chcemy osiągnąć poparcie, które pozwoli na samodzielne stworzenie rządu jesienią. I o to będziemy zabiegać, rozmawiając z wyborcami i przekonując ich do swoich propozycji oraz kandydatów”.

Pytany, czy „gra toczy się o większość konstytucyjną”, ocenił, że „co do tego, że konstytucja po 20 latach wymaga zmian, zgodni są zapewne wszyscy”.

„Jako politycy mamy różne spojrzenia, w których miejscach konstytucja powinna zostać zmieniona. Niemniej to byłaby optymalna sytuacja, gdyby jedno środowisko uzyskało większość konstytucyjną. Ale może nawet, jeśli do tego nie dojdzie, to uda się zbudować ponadpartyjną kolację, by zmiany w konstytucji wprowadzić” – dodał.

Pytany, w jakich kwestiach PiS chciałby zmienić konstytucję, minister stwierdził, że „jest dużo zapisów wymagających analizy”.

„Na przykład wielu prawników wskazuje na brak precyzyjnego podziału kompetencji w zakresie dotyczącym obronności i polityki zagranicznej między prezydentem a rządem” – ujawnił.

Na pytanie, czy chodzi o to, aby przez to „wzmocnić premiera”, Michał Dworczyk zaznaczył, że „to decyzja polityczna, czy iść w kierunku systemu kanclerskiego, czy prezydenckiego”. Jak dodał, „nie wypowiadam się teraz, który z tych modeli powinien być w Polsce obowiązujący, ale na pewno ich niedookreślenie nie sprzyja sprawnemu rządzeniu”.

Dziennik zapytał także o ordynację wyborczą.

„To wrażliwy temat, bo mówimy o święcie demokracji, jakim jest głosowanie Polaków i wybór ich przedstawicieli do samorządu, czy do najwyższych funkcji w państwie. Na pewno udało się nam jedno przez ostatnie cztery lata: zwiększyć frekwencje wyborcze i radykalnie zminimalizować liczbę głosów nieważnych. Zmiany w ordynacji nie mogą być narzucane, muszą być przekonsultowane, ale nie jestem alfą i omegą w kwestiach zmian konstytucyjnych. Podałem wcześniej konkretne dwa przykłady takich zmian, które moim zdaniem powinny zostać rozstrzygnięte, nie przesądzając, w jakim kierunku powinny pójść” – opowiedział szef KPRM.

Minister odniósł się również do uwagi, że „PiS wprowadzał poważne zmiany instytucjonalne w TK czy SN, narażając się na konflikt z Brukselą” i został zapytany „czy po wyborach do europarlamentu może dojść do wyciszenia tego sporu? Są jakieś sygnały?”.

„Z pewnością da się zauważyć teraz mniej emocji, a więcej merytoryki, otwartości na argumenty. Trzeba pamiętać, że całą sekwencję wydarzeń w TK zaczęła PO próbą nielegalnego wybrania sędziów. Zawsze byliśmy za tym, by napięcia rozwiązywać w sposób polubowny. Problemem jest postawa niektórych polityków i urzędników UE. Nie potrafią zaakceptować wyboru Polaków, którzy postawili na PiS. Stąd działania m.in. pana Timmermansa. Jako urzędnik UE powinien być bezstronny, a w kampanii widzieliśmy, jak wprost angażował się w popieranie niektórych polityków i ugrupowań. W pewnych rzeczach zrobiliśmy krok wstecz, ale z reformy sądownictwa nie zamierzamy się wycofać. Nie może być tak, że mając drugą największą w Europie – po Niemczech – liczbę sędziów, odnotowujemy procesy sądowe trwające kilka, a nawet 10 lat” – powiedział szef Kancelarii Premiera.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl