[TYLKO U NAS] M. Dworczyk: Apelujemy, żeby nauczyciele wrócili przynajmniej na czas egzaminów

W środę rozpoczynają się egzaminy gimnazjalne, a obecnie trwa strajk. Mimo wszystko liczymy na odpowiedzialność nauczycieli i pojawienie się w komisjach egzaminacyjnych. W razie ich nieobecności, minister edukacji narodowej wydała takie rozporządzenie, aby uczniowie mogli spokojnie napisać egzaminy. Od nauczycieli ważniejsi są uczniowie – mówił Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w poniedziałkowym ,,Polskim punkcie widzenia” w TV Trwam.

Co chwilę aktualizowane są dane procentowe dot. strajku nauczycieli.

– Mamy różne dane. Inny wynik podaje Związek Nauczycielstwa Polskiego, inaczej też Ministerstwo Edukacji Narodowej – ja wierzę ministerstwu. To resort oświaty ma najszersze spojrzenie na mapę Polski – według ministerstwa poniżej 50 proc. placówek uczestniczy w strajku (…). Najistotniejsze jest, aby dzieciom zapewnić bezpieczeństwo, szczególnie w środę podczas egzaminów. Dzieci potrzebują wówczas wsparcia, ponieważ stresują się, a obecność nauczycieli wniosłaby spokój – wskazał Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Rząd jest nadal otwarty na negocjacje ze związkowcami.  

– Rozstając się w niedzielę wieczorem ze związkowcami pani Beata Szydło, wicepremier, zaapelowała, żebyśmy w najbliższym czasie usiedli do stołu i dalej negocjowali (…). Czekamy na ruch ze strony Związku Nauczycielstwa Polskiego, jak będzie gotowość do dialogu, my możemy rozmawiać w każdej chwili – podkreślił Michał Dworczyk.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zabezpieczało się przed ewentualnym niepojawieniem się nauczycieli w komisjach egzaminacyjnych.

 – Rząd zrobi wszystko, aby uczniowie mogli przystąpić do egzaminów. Wierzę, że nauczyciele są odpowiedzialni i wrócą do dzieci i młodzieży, którymi się opiekują (…). Minister edukacji narodowej wydała rozporządzenie, dzięki któremu w komisjach będą mogły zasiadać osoby posiadające stosowne uprawnienia, ale nie będące pracownikami danej szkoły. W związku z tym, kuratoria będą starały się uzupełniać braki w poszczególnych placówkach – podał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Przez strajk cierpią nie tylko dzieci, ale także rodzice.

– Cała sytuacja związana ze strajkiem jest trudna dla rodziców. Przede wszystkim towarzyszy im stres związany z tym, czy egzaminy się odbędą. Władze Związku Nauczycielstwa Polskiego ogłosiły protest bezterminowy, ale w każdym momencie mogą ten protest zawiesić lub odwołać – zakończył gość ,,Polskiego punktu widzenia”.

Cała rozmowa z Michałem Dworczykiem w poniedziałkowym programie ,,Polski Punkt Widzenia” dostępna jest [tutaj] 

RIRM    

  

 

drukuj