fot. tv trwam

Gniezno: Rolnicy oddali hołd Powstańcom Wielkopolskim

W Gnieźnie polscy rolnicy oddali hołd Powstańcom Wielkopolskim. Niedzielna uroczystość wpisuje się w 100. rocznicę zwycięskiego powstania.

W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele środowisk rolniczych, organizacji zrzeszających producentów, samorządowcy i zwykli rolnicy. W gnieźnieńskiej katedrze sprawowana była uroczysta Msza św. w intencji powstańców.

Po Eucharystii uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz św. Piotra. Tam, na Akropolu Bohaterów, złożono kwiaty i znicze przed pomnikiem upamiętniającym poległych 100 lat temu.

My rolnicy przede wszystkim zawdzięczamy, że możemy po polsku mówić w Wielkopolsce i być na polskiej ziemi. I dlatego oddajemy hołd Powstańcom Wielkopolskim, którzy odnieśli tak wielkie zwycięstwo – powiedział Ryszard Majewski, przewodniczący Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” Wielkopolska.

Rolnicy podkreślają, że pamięć o bohaterach z przeszłości jest bardzo ważna.

– Wiemy, że było to jedyne powstanie w Polsce, które było zwycięskie. Trzeba oddać hołd tym powstańcom – zaznaczył Marek Ignaszewski, wiceprzewodniczący Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” Wielkopolska.

– Jestem winien to swoim przodkom, którzy uczestniczyli w Powstaniu Wielkopolskim. Jeden z nich poległ. Pochodzę z gminy Kurnik – mówił Maciej Małecki, sekretarz Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” Wielkopolska.

– To jest takie symboliczne i piękne miejsce – Gniezno. Tutaj tworzyła się państwowość polska, a później Powstanie Wielkopolskie przyczyniło się do odzyskania niepodległości – powiedziała Honorata Przybylska, córka i siostra działaczy rolniczej „Solidarności”.

Uroczystości przebiegły pod hasłem „Rolnicy Polscy oddają hołd Powstańcom Wielkopolskim w 100-lecie Zwycięskiego Powstania”.

TV Trwam News/RIRM

drukuj