fot. PAP/EPA

Opozycja grozi T. May kolejnym wnioskiem o wotum nieufności

Lider brytyjskiej Partii Pracy zagroził kolejnym wnioskiem o wotum nieufności dla rządu Teresy May. Laburzyści złożą go, jeśli trzecia już propozycja porozumienia Wielkiej Brytanii z Unią Europejską w sprawie brexitu zostanie odrzucona w parlamencie.

Gabinet premier May w styczniu przetrwał głosowanie nad wotum nieufności, które zainicjowali laburzyści. Od tej pory szefowa rządu próbuje bezskutecznie przekonać parlament do kolejnych projektów porozumień Londynu z Unią Europejską ws. brexitu. W tym tygodniu podejmie najprawdopodobniej kolejną próbę. Jednak – jak zaznacza minister finansów Philip Hammond – rząd zrobi krok dopiero, gdy będzie miał pewność, że uzyska poparcie.

– To jest ciągła praca i oczywiście rozmawiamy z wieloma kolegami na temat tego, co przesunie nas do przodu – podkreśla Philip Hammond.

Lider brytyjskiej Partii Jeremy Corbyn zagroził w niedzielę, że jeśli trzecie głosowanie zakończy się fiaskiem, to jego partia złoży kolejny wniosek o wotum nieufności dla rządu.

– W takim momencie powinniśmy powiedzieć, że muszą się odbyć wybory powszechne. Mieszkańcy tego kraju mogliby zdecydować, czy chcą rządu laburzystów inwestującego w ludzi, zajmującego się nierównością i niesprawiedliwością i posiadającego relacje z Europą, która chroni miejsca pracy i gwarantuje przyszłość naszemu handlowi – zwraca uwagę Jeremy Corbyn.

Formalne przeforsowanie drugiego już wniosku o wotum nieufności nie będzie jednak łatwe. Gabinet premier May po styczniowym głosowaniu uzyskał mandat na 12 miesięcy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj