fot. flickr.com

Na początku września rozpocznie się powszechny spis rolny

Wraz z początkiem września rusza powszechny spis rolny. Ze względu na epidemię ankieterzy będą mieli możliwość kontaktowania się z Polakami wyłącznie telefonicznie – poinformował prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Przeprowadzenie spisu ma ułatwić także specjalna aplikacja.

W tym roku spisy rolne odbywają się we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Podobnie dzieje się w Polsce. Taki spis ma zbadać kondycję gospodarstw rolnych. Główny Urząd Statystyczny zbiera dane o użytkowaniu gruntów, powierzchni zasiewów, nawożeniu, środkach ochrony roślin, budynkach gospodarskich i maszynach rolniczych.

– Założeniem spisu jest to, że realizujemy go na całej populacji, tzn. że realizujemy badanie pełne – mówi Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

Ze względu na epidemię, ankieterzy nie będą mogli korzystać tutaj z tradycyjnej formy, tzn. muszą zrezygnować z wizyt w domach. Dlatego potrzebne były zmiany w prawie. Dyskusja nad nimi toczy się w Senacie.

– Wykluczamy możliwość prowadzenia wywiadów bezpośrednich w ogóle w trakcie trwania epidemii. Wszystkie badania realizujemy w ten sposób, że nasi ankieterzy korzystają jedynie z możliwości przeprowadzenia wywiadów przez telefony.  Tak planujemy również w spisie rolnym w tych najbliższych dniach, w tym najbliższym miesiącu, planujemy, zobaczymy, jak sytuacja dalej się rozwinie. Będzie on oparty tylko o samo-spis internetowy i wywiady telefoniczne. Nie będzie wizyt bezpośrednich w gospodarstwach domowych – dodaje Dominik Rozkrut.

Ankieterzy będą mieli udostępnione numery telefonów. W ten sposób będą kontaktować się  z osobami, których dotyczy spis, by sprawnie przeprowadzić badanie. Samo-spis internetowy ma być przeprowadzany dzięki specjalnej aplikacji, jaką udostępni Główny Urząd Statystyczny. Spis rolny ma ruszyć 1 września i potrwa do 30 listopada.

TV Trwam News

drukuj