Rząd przyjął ustawę o spółdzielniach rolników

Kompleksowa regulacja zasad i sposobu funkcjonowania spółdzielni rolników – to cel projektu ustawy, który przyjął dziś rząd.

Projekt ustawy o spółdzielniach rolników zawiera przepisy zachęcające do powoływania spółdzielni rolników i ich związków, aby stworzyć w ten sposób lepsze warunki ekonomiczne do prowadzenia działalności przez producentów rolnych.

Chodzi o zachęty w formie zwolnień podatkowych. Ponieważ zwolnienia podatkowe stanowią pomoc publiczną, projekt wymaga notyfikowania go przez Komisję Europejską.

Tomasz Pstrągowski, ekspert ds. spółdzielczości, zwraca uwagę na zalety tej formy zrzeszania się rolników.

–  Dlaczego spółdzielczość? Dlatego, że w Polsce znajduje się bardzo dużo gospodarstw małorolnych, od 1 do 10 ha. Te drobne przedsiębiorstwa rolne nie są w stanie w tej chwili konkurować nawet na rynku polskim z dużymi potentatami gospodarczymi. Chodzi o to, żeby gospodarstwa skonsolidowały swoją działalność. Taką ideą jest właśnie idea spółdzielczości. Wiemy, że gospodarstwo rolne, aby być rentowne, powinno posiadać najmniejszą powierzchnię w dzisiejszych czasach ok. 50-60 ha. W związku z tym rząd proponuje, aby w tym projekcie znalazły się idee związane z konsolidacją tych drobnych gospodarstw rolnych – wskazuje Tomasz Pstrągowski.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, Rada Ministrów przyjęła także uchwałę w sprawie udzielenia zgody na dokonanie notyfikacji tego projektu Komisji Europejskiej. Obydwa dokumenty przedłożył minister rolnictwa.

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl