fot. pixabay.com

Wicepremier H. Kowalczyk: Zboże będzie miało pierwszeństwo w polskich portach

Teraz priorytetem jest zboże i to ono będzie miało pierwszeństwo w polskich portach – podkreślił podczas czwartkowego spotkania z eksporterami zbóż wicepremier, szef Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Henryk Kowalczyk. Eksporterzy jako główne bariery eksportu wskazywali na logistykę i świadectwa fitosanitarne.

Resort rolnictwa poinformował w komunikacie, że w czwartek doszło do spotkania wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka z przedstawicielami eksporterów zbóż. W spotkaniu brali udział również wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski oraz główny inspektor Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Andrzej Chodkowski.

Jak podało ministerstwo, przedstawiciele eksporterów jako główne problemy w wysyłce zbóż za garbnicę wskazywali na logistykę i świadectwa fitosanitarne. Chodzi m.in. o niską przepustowość polskich portów ze względu na priorytet, który miały transporty węgla, obecnie blokujące nabrzeża i statki.

„Teraz priorytetem jest zboże i to ono będzie miało pierwszeństwo” –  zapewnił podczas spotkania wicepremier Henryk Kowalczyk.

„Eksporterzy poinformowali szefa resortu rolnictwa, że po usunięciu tej bariery widzą możliwości zwiększenia eksportu zboża z Polski jeszcze przed żniwami” – przekazało MRiRW.

Resort dodał, że równolegle z rozmowami z eksporterami zboża trwały rozmowy z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

„Nasze służby dyplomatyczne potwierdziły zainteresowanie zbożem wśród państw pozaunijnych, w tym także w ramach pomocy humanitarnej” – przekazał minister rolnictwa.

Według ministerstwa zboże chcą importować m.in. kraje afrykańskie.

Również podczas spotkania Chodkowski miał zapowiedzieć usprawnienie badań fitosanitarnych.

„Główny inspektor ochronny roślin i nasiennictwa Andrzej Chodkowski zaprosił eksporterów do udziału w pracach wspólnego zespołu ds. technicznych. Podczas spotkania, które odbędzie się w najbliższym możliwym czasie, zostaną omówione wszystkie szczegóły techniczne dotyczące świadectw fitosanitarnych” – dodał resort rolnictwa.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl