fot. M. Marek/Nasz Dziennik

Andrzej Duda orędownikiem polskiej wsi

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że będzie orędownikiem polskiej wsi. Deklaracja padła podczas jego wizyty z Kopaninie Kaliszańskiej w gospodarstwie sadowniczym, które odwiedził w ramach zapowiadanej wcześniej podróży po Polsce.

W przemówieniu powiedział, że choć jego status się zmienił, to tym większe ma zobowiązanie do zrealizowania tego, o czym mówił w trakcie kampanii.

Następnie Andrzej Duda podtrzymał swoje propozycje w zakresie wsparcia dla polskich rolników i polskiej wsi. Powiedział też, że liczy na współpracę z rządem w tej sprawie.

– Chciałbym, żeby stało się jasne, że te słowa są dla mnie nadal aktualne. Mówiliśmy wtedy, że polskiej wsi, polskim rodzinom na wsi potrzebne jest wsparcie. Rzeczywiście tak jest. Dlatego wszystkie pogramy, które stawiam jako swoje plany na okres prezydentury – oczywiście mam świadomość, że nie wszystkie do zrealizowania całkowicie dla prezydenta Rzeczypospolitej – to przed wszystkim pomoc właśnie dla polskiej wsi. Ten plan musi zostać zrealizowany w absolutnym współdziałaniu z rządem. To rząd będzie musiał przygotować projekt ustawy. Deklarowałem i podtrzymuję to, że będę zabiegał, by dopłaty bezpośrednie zostały wyrównane. Nie widzę żadnego powodu, dla którego polscy rolnicy mieliby być traktowali inaczej niż rolnicy francuscy czy niemieccy – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Duda odwiedzi dziś także Janów Lubelski, gdzie weźmie udział w rozpoczęciu festiwalu kaszy „Gryczaki”. Z kolei w Dąbrowie Tarnowskiej prezydent na parafialnym cmentarzu złoży wiązanki przy pomniku ku czci poległych lotników bombowca Halifax JP-276 A. Potem spotka się przed budynkiem Urzędu Miejskiego z mieszkańcami Dąbrowy Tarnowskiej.

W czwartek Andrzej Duda objął urząd prezydenta RP. Jego współpracownicy zapowiadali, że chce on „dokończyć objazd Polski, który rozpoczął w trakcie kampanii”. Takie wyjazdy mają odbywać się podczas całej prezydentury. Jutro prezydent odwiedzi Suchą Beskidzką.

RIRM

drukuj