fot. twitter.com

Dziś rozmowy prezydenta i przedstawicieli Kukiz’ 15 ws. referendum konstytucyjnego

Po południu prezydent Andrzej Duda ma spotkać się z prezydium klubu Kukiz’15. Tematem rozmów będzie projekt konstytucyjnego referendum konsultacyjnego. Kukiz’15 ma przedstawić prezydentowi pięć propozycji ws. konstytucji. 

Chodzi m.in. o Jednomandatowe Okręgi Wyborcze, wybór systemu prezydenckiego lub kanclerskiego, referenda bezprogowe i obligatoryjne, a także zrównoważony budżet. Niewykluczone, że zostanie poruszona sprawa wymiaru sprawiedliwości. Posłowie Kukiz’15 chcą poddać go kontroli obywateli i wpisać to do ustawy zasadniczej.

Referendum to szansa na to by Polacy wypowiedzieli się w ważnych i aktualnych kwestiach – podkreślił poseł Marek Jakubiak z Kukiz’15.

Bardzo byśmy zachęcali Pana Prezydenta, żeby sprawa przyjmowania i nieprzyjmowania imigrantów też była wśród tych pytań referendalnych, natomiast z całą pewnością będziemy mówili o zmianach. Wzmocnienie roli prezydenta przez konstytucje, Jednomandatowe Okręgi Wyborcze oraz inne sprawy na przykład zakaz zadłużania państwa, co dla nas jest bardzo istotnym elementem, czyli zrównoważonego budżetu – powiedział przedstawiciel klubu parlamentarnego Kukiz’15.

Ostatnim z omawianych tematów ma być kwestia uchodźców. Klub Kukiz’15 zaproponował prezydentowi, żeby w referendum dotyczącym konstytucji znalazło się także pytanie o przyjmowanie w Polsce uchodźców.

Prezydent zaznaczył, że nie jest zwolennikiem łączenia referendum ws. konstytucji z kwestią uchodźców. Powiedział jednak, że referendum w kwestii przyjmowania uchodźców mogłoby się odbyć razem z wyborami parlamentarnymi w 2019 r.

RIRM

drukuj