Podatek VAT nie będzie mniejszy

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o VAT, która dopuszcza możliwość zachowania w nadchodzących latach dotychczasowych stawek tego podatku, pomimo wcześniejszych założeń o zmniejszeniu ich w przyszłym roku do stanu z 2010 r.

Nowelizację ustawy o VAT poparło 233 posłów, w większości z PO i PSL; przeciw było 221 z opozycji. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Sejm nie uwzględnił wniosku posłów SP i SLD o odrzucenie zmian.

Jeszcze przed głosowaniem poseł Zbigniew Kuźmiuk wskazywał, że projekt jest sprzeczny z Konstytucją.

– Przypominam, że w 2010 roku ta koalicja przegłosowała wzrost podatku VAT na 3 lata, więc podwyższone stawki powinny wygasnąć 31 grudnia 2013 roku. Jedynym warunkiem, aby dalej obowiązywały było przekroczenie przez dług publiczny granicy 55 procent. Z taką sytuacją nie mamy do czynienia. W związku z tym – naszym zdaniem – ten projekt jest sprzeczny z Konstytucją, sprzeczny z zaufaniem obywateli do państwa i tworzonego prawa – argumentował poseł Zbigniew Kuźmiuk.

Ministerstwo Finansów uzasadniając projekt noweli wskazało, że rząd dąży do zrównoważenia finansów publicznych, dlatego proponuje, aby nowe stawki VAT zostały utrzymane przez następne trzy lata.

RIRM

drukuj