fot. flickr.com

Projekt nowej Ordynacji podatkowej wkrótce trafi do Sejmu

W ciągu najbliższych tygodni pod obrady Sejmu trafi projekt nowej Ordynacji podatkowej. Ma ona zawierać 20 nowych rozwiązań służących ochronie praw podatnika w jego relacjach z urzędem skarbowym.

Nowa Ordynacja podatkowa to nowe otwarcie pomiędzy fiskusem a przedsiębiorcami.

– Wprowadzamy dużo nowych procedur, które będą dla przedsiębiorców przyjazne. Mamy nadzieję, że również wprowadzimy akt budujący większe zaufanie między przedsiębiorcami a KAS – mówił Filip Świtała, wiceminister finansów.

Obecna Ordynacja podatkowa obowiązuje już 20 lat i nie nadąża za światowymi i unijnymi standardami w prawie podatkowym. Świadczą o tym chociażby wyroki Trybunału Konstytucyjnego uznające niektóre jej przepisy za niezgodne z ustawą zasadniczą. Dlatego potrzeba zmian, na co zwracają uwagę eksperci, doradcy podatkowi, przedstawiciele środowiska akademickiego oraz sędziowie.

– My już wprowadziliśmy systemy informatyczne, które znacznie bardziej precyzyjnie typują podmioty do kontroli. Wiem, że przedsiębiorcy już dostrzegli, że kontroli jest mniej, za to my celujemy je tam, gdzie faktycznie one powinny być wykonane – podkreślił Filip Świtała.

Ale na tym nie koniec.

– To, co chcemy zrobić w kolejnym etapie, chcemy wprowadzić tzw. cooperative compliance, czyli współpracę między podatnikiem a władzami skarbowymi, gdzie w skrócie odbywa się to na zasadzie: „transparentność w zamian za pewność” – czyli my dajemy pewność, a podatnik jest wobec nas transparentny – powiedział wiceminister finansów.

Wśród nowości jest także między innymi tak zwana procedura konsultacyjna – inaczej nazywana kontrolą na zamówienie. Dzięki niej podatnik niepewny poprawności dokonanych przez siebie rozliczeń podatkowych będzie mógł się zwrócić do organu podatkowego o skontrolowanie przez organ określonej transakcji.

– Robimy wszystko, żeby nowa ordynacja podatkowa została uchwalona w trakcie bieżącej kadencji Sejmu – podsumował polityk.

Jeśli tak się stanie, wejdzie ona w życie w styczniu przyszłego roku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj