Nowoczesna składa petycję ws. publikacji wyroku TK

Nowoczesna zebrała 100 tys. podpisów pod petycją dotyczącą obrony konstytucji. Dziś trafiła ona razem z podpisami do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Autorzy pisma domagają się opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca.

W trakcie konferencji pod Kancelarią Premier Beaty Szydło, lider Nowoczesnej Ryszard Petru mówił, że 100 tys. to symboliczna liczba Polaków, którzy uważają, że wyrok należy opublikować. To jedyne dobre rozwiązanie dla Polski – dodał.

Poseł PiS-u Stanisław Piotrowicz krytycznie ocenił inicjatywę Nowoczesnej. Podkreślił, że jest to domaganie się bezprawia w Polsce.

– Prawo jest klarowne. Konstytucja stanowi, że wyroki są publikowane, a żeby mówić o wyroku to trzeba procedować w oparciu o prawo. Stale i niezmiennie stawiam to pytanie: na podstawie jakich przepisów prawa Trybunał Konstytucyjny procedował 9 marca? Bo nie procedował w oparciu o znowelizowaną ustawę o Trybunale Konstytucyjnym i nie procedował w oparciu o Konstytucję, mimo że stwierdzał, że stosuje Konstytucję wprost – powiedział poseł Stanisław Piotrowicz.

Poseł dodał, że 9 marca nie mogło dojść do wyrokowania, a wyłącznie wyroki podlegają opublikowaniu.

RIRM

drukuj